Rząd na jutrzejszym posiedzeniu zajmie się szeroką kwestią migracyjną, a minister ochrony socjalnej zapowiedziała, iż przygotowała nowy pakiet rozwiązań dotyczących wsparcia udzielanego uchodźcom z Ukrainy oraz innych grup migracyjnych.
W tej sprawie Departament Ochrony Socjalnej współpracuje od kilku miesięcy z Departamentem Sprawiedliwości, powiedziała minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, ale i posiłkowano się opinią Urzędu Prokuratora Generalnego. To pozwoliło na przygotowanie nowych przepisów, które dotyczyć będą wszystkich grup, jakie objęte są lub ubiegać się będą o ochronę międzynarodową.
Główne zmiany odnosić się będą jednak do osób starających się o azyl w Irlandii, ale i tych, którym odmówiono prawa pobytu, jednak z włączeniem do przepisów uchodźców z Ukrainy, bo i ci doczekają się głębszych zmian.
W propozycjach dotyczących tzw. uchodźców wojennych z Ukrainy proponuje się obniżenie stawek wypłat socjalnych, co zgodne będzie ze wcześniejszymi sugestiami, jednak Departament Ochrony Socjalnej zaznacza, iż nie ma jeszcze ostatecznych rozwiązań w tej kwestii. Minister Humphreys stwierdziła, że z jednej strony Irlandia chce się wywiązywać ze swoich zobowiązań międzypaństwowych, ale musi też spojrzeć na możliwości budżetowe.
Tym samym należy znaleźć balans w tej sprawie, co oznacza, że wyznaczone mogą być pułapy przyjmowania migrantów, ale też maksymalne stawki pomocy finansowej udzielanej uchodźcom z Ukrainy.
Obecnie trwają jeszcze dyskusje międzyresortowe, a w klubach parlamentarnych, które chcą zgłosić swoje propozycje.
Irlandia zastanawia się również, jaka może być jej odpowiedź na wprowadzony na Ukrainie masowy pobór do wojska, jednak nie informuje, czy w tej sprawie toczyły lub będą się toczyć rozmowy z rządem w Kijowie. Wiadomo jednak, że ukraiński rząd chciałby, aby obywatele Ukrainy, którzy przebywają w państwach europejskich, a są w wieku poborowym, więc od 18 do 60 lat, stawili się w Wojskowych Komendach Uzupełnień.
Porozumienia w tej sprawie osiągnęło z Kijowem już kilka państw unijnych, w tym Niemcy i Francja, które nie będą stawiać przeszkód, aby mężczyźni z Ukrainy, wrócili do swojej ojczyzny.
W przypadku propozycji Departamentu Ochrony Socjalnej wiadomo natomiast, że wraz z Departamentem Sprawiedliwości, chcą przyspieszyć ocenę wniosków azylowych, a i przyspieszyć proces deportacyjny. Mówi się również, iż w takim przypadku znacząco może skrócić się okres, w którym rozpatrywane będą odwołania od decyzji. Irlandia miałaby również wprowadzić zasadę, iż po odmowie udziwnienia azylu, osoba taka zobowiązana byłaby prawnie do opuszczenia wyspy, a i otrzymywała kilkuletni zakaz powrotu.
Rząd ma zająć się również kwestią zmniejszenia atrakcyjności wyspy dla migrantów socjalnych i zarobkowych, jednak tylko w wybranych grupach. Gabinet jest zdania, iż dodatkowe ręce do pracy są potrzebne, ale wykwalifikowane. Tym samym rząd zajmie się propozycją zwiększenia ilości wydawania pozwoleń na pracę dla fachowców, głównie z dziedziny budownictwa i wysokich technologii.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo RTE