Jesienią pojawi się w Irlandii TikTok Shop

Sklep TikToka skierowany jest przede wszystkim do użytkowników tego medium, którzy będą mieli łatwy dostęp do aplikacji, a można w nim kupować ubrania, akcesoria i wiele innych mało przydatnych rzeczy, których promocją zajmują się przede wszystkim tak zwane gwiazdy internetu oraz niewnoszący niczego istotnego do życia influencerzy.

Takie sklepy dostępne są już w aplikacji TikTok w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie użytkownicy z tych państw mają dostęp do TikTok Shop, a jesienią tego roku ta dostępna ma być także dla mieszkańców Irlandii oraz Hiszpanii. Planowane jest też rozszerzenie działalności tiktokowego sklepu na Francję, Włochy i Niemcy.

Rzecznik TikTok Ireland odmówił jednak jednoznacznego potwierdzenia tej informacji, a stwierdził, że firma, którą reprezentuje, w swoich działaniach i rozwijaniu nowych usług „kieruje się popytem”.

Rzecznik dodaje:

Jesteśmy podekscytowani możliwością dalszego eksperymentowania z tą nową szansą handlową, aby wspierać firmy każdej wielkości i umożliwić naszej społeczności odkrywanie i angażowanie się w produkty, które kochają.

TikTok Shop powstał w ramach współpracy i korzystając z doświadczeń siostrzanej firmy Douyin, która jest bardzo popularna w krajach azjatyckich, a na tej podstawie uznano, iż działalność można rozszerzyć na inne państwa, ale już pod szyldem TikTok.

TikTok Shop w Wielkiej Brytanii również zaliczyć można do popularnych, a już około 3 miliony osób skorzystało z zakupów, jakie proponowane są Brytyjczykom. Z tamtejszej wersji korzystają mali i lokalni sprzedawcy, ale też sieci handlowe, w tym Marks & Spencer oraz Garnier. W tym miesiącu uruchomiono również nową usługę dla sprzedawców i klientów, bo mogą oni teraz oferować odzież używaną, co do tej pory nie miało miejsca.

Sklep TikTok za transakcję pobiera prowizję w wysokości 5% od całej wartości sprzedaży.

TikTok Shop ma również pokaźne grono krytyków, a mówią oni, że zbyt duży wpływ na propozycje sprzedaży mają influencerzy, którzy zarabiają na transakcjach, a te nadmiernie reklamują i niekiedy ich opinie mają niewiele z rzeczywistością. TikTok Shop miał też problemy wizerunkowe, gdyż wiele osób odwiedzających tę aplikację twierdziło, że wyroby, jakie są na niej proponowane, to chińska produkcja, która z jakością ma mało cech wspólnych i są produktami „fast fashion” i tzw. „drop-shipperami”, czyli sprzedawanymi bez posiadania towaru w magazynie. Wiele mówiło się też, że w Sklepie TikToka zadomowili się sprzedawcy, którzy zarabiają na różnicy cen.

Firma TikTok przez wiele miesięcy starała się zaprzeczać tym doniesieniom wieloma działaniami, a i udowodnić, że jest całkiem inaczej, niż mówi o tym obiegowa opinia. To poniekąd się udało i TikTok Shop zaczął zyskiwać klientów.

Bogdan Feręc

Źr. Bloomberg

Fot. TikTok Shop – strona brytyjskiej wersji sklepu

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Miesięcznie w kraju
Prawdziwa demokracja