Raport Sojuszu na rzecz Klimatu i Zdrowia pokazuje, że w Irlandii spożywa się zbyt dużo przetworzonej żywności, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, a w konsekwencji do przedwczesnych zgonów, których można uniknąć.
Raport we wnioskach końcowych wzywa do zmniejszenia ilości dostarczanego „śmieciowego jedzenia”, odchodzenia od łatwej dostępności jedzenia przetworzonego, a promowaniu diet opartych o składniki roślinne i świeże. W raporcie podkreśla się, iż obecny system żywieniowy świata opiera się na zasadach produkcji masowej, która ma możliwość wyżywienia wszystkich ludzi, ale powoduje też problemy, ponieważ stajemy się coraz bardziej chorzy, a wstępem do tego staje się otyłość.
Nasz cykl produkcyjny destrukcyjnie wpływa również na środowisko, niszczy dziką przyrodę, prowadzi do zanieczyszczenia rzek i powietrza, ale odpowiada również za emisję 1/3 gazów cieplarnianych.
W raporcie podkreślono też, że w diecie mieszkańców Irlandii dominuje już teraz żywność wysoko przetworzona, zjada się zbyt dużo mięsa czerwonego i przetworzonego, a stale zmniejsza się spożycie warzyw, owoców, białek roślinnych, produktów pełnoziarnistych oraz owoców morza i tych, które pochodzą z upraw zrównoważonych.
Wezwano jednocześnie rząd Republiki Irlandii, aby utworzył specjalną podkomisję w swoich strukturach, a ta zajęłaby się nadzorem nad wprowadzeniem „rewolucji żywnościowej”, natomiast kluczową funkcję spełniałby w niej przemysł rolny i spożywczy.
W Irlandii powinno się również wprowadzić specjalny system zachęt politycznych i strukturalnych, aby zmieniać przyzwyczajenia żywieniowe mieszkańców wyspy, a jednocześnie prowadzić akcje informacyjne o szkodliwości spożywania nadmiernych ilości jedzenia przetworzonego przemysłowo.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Photo by Jonathan Borba on Unsplash