Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Jemen – dekada nieustającego konfliktu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wojna w Jemenie to ponad dekada niemal nieustającego konfliktu, który ukradł dzieciństwo, zniszczył przyszłość i zmusił całe pokolenie do tragicznej walki o przetrwanie. Ponad 19,5 mln ludzi, w tym prawie 11 mln dzieci, potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej: żywności, opieki medycznej , dostępu do wody i usług sanitarnych, edukacji i ochrony.

Kryzys humanitarny w Jemenie to tragiczny splot wielu zagrożeń: gwałtownego i długotrwałego konfliktu zbrojnego, postępującej dewastacji gospodarczej, zniszczonego systemu wsparcia społecznego i braku dostępu do podstawowych usług oraz niedofinansowanej reakcji humanitarnej, dodatkowo pogłębionej przez niedawne cięcia funduszy.

Nawet w okresach zmniejszonej intensywności aktów przemocy, konsekwencje tego konfliktu były dramatycznie odczuwalne – szczególnie przez dzieci. Ponad połowa Jemeńczyków, aby przetrwać, zmuszona jest polegać na pomocy humanitarnej.

Ta katastrofa nie wydarzyła się sama. Jest dziełem człowieka. Aby skutecznie przeciwdziałań wszystkim postaciom niedożywienia, zwalczać choroby i inne formy cierpienia, których doświadczają najmłodsi w Jemenie, a także umożliwiać im dostęp do edukacji, konieczne jest stałe finansowanie działań pomocowych. Wszystkie strony konfliktu muszą umożliwić niezakłócony dostęp pomocy i pozwolić pracownikom humanitarnym robić to, co potrafią najlepiej: ratować życie

– powiedział Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF-u w Jemenie, podczas niedawnego briefingu w Genewie.

Wzywamy do uwolnienia zatrzymanych pracowników humanitarnych i do zaprzestania konfliktu. Dzieci Jemenu nie mogą czekać kolejnej dekady. Potrzebują pokoju. Potrzebują sprawiedliwości. Ale, przede wszystkim, potrzebują, abyśmy działali – teraz. Nie zawiedźmy ich

– dodał.

Lata konfliktu, pogłębione przez kryzys gospodarczy, zniszczyły podstawowe usługi społeczne i źródła utrzymania ludzi, zmuszając bezbronne dzieci do życia w dramatycznych warunkach humanitarnych:

Od kwietnia 2022 r. w Jemenie teoretycznie obowiązują warunki przypominające rozejm, co znacząco zmniejszyło liczbę ofiar cywilnych. Sporadyczne walki i wymiany ognia wybuchają jednak w wielu miejscach, a w ostatnim czasie regionalnie nasilające się akty przemocy potęgują złożoność sytuacji. Chociaż dotychczasowy bezprecedensowy poziom reakcji humanitarnej pomógł chronić miliony dzieci, brak kompleksowego rozwiązania politycznego konfliktu nadal stanowi poważną przeszkodę w ochronie praw dzieci w Jemenie.

UNICEF Polska

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version