Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Jednym z objawów jest biegunka

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Irlandii krążyć ma nowa odmiana koronawirusa, nazywana obecnie Pirola Covid, a ta charakteryzuje się podrażnieniem oczu, wysypką i biegunką.

Te objawy dodane zostały do innych, które były już znane, czyli wysokiej gorączki, ale też złego samopoczucia i ogólnego osłabienia, w tym bólu gardła, kataru oraz zmęczenia. Ten wariant pojawił się w Irlandii już latem tego roku, jednak miał się uaktywnić na większą skalę dopiero teraz, a jak mówią specjaliści, jest już w trzydziestu mutacjach.

W kraju służby medyczne nie są obecnie w stanie powiedzieć, jak wygląda jego rozprzestrzenianie, chociaż prowadzi się sekwencjonowanie tej odmiany. Służby medyczne wyrażają jednak obawy, iż ta stosunkowo nowa mutacja, może doprowadzić do znacznego poziomu zakażeń i zachorowań jesienią i zimą, co prowadzić będzie do dużej ilości pacjentów w szpitalach.

Jak wynika jednak z obserwacji wariantu Pirola, nie jest on szczególnie zjadliwym, więc po zakażeniu przebieg choroby zakwalifikowano do łagodnego i średniego, przynajmniej w porównaniu z innymi szczepami Covid-19. Nie ma też dowodów, że ta mutacja przenosi się łatwiej od swoich innych odpowiedników, ale i tak ilość zakażeń tą odmianą ma w Irlandii wzrastać.

Wczoraj z potwierdzeniem Covid-19 w szpitalach przebywało 251 osób, co jest spadkiem od poprzedniego tygodnia o 84 osoby. Z pozostających w szpitalach osób z potwierdzonym Covid-19 piętnaście przebywało na oddziałach intensywnej opieki medycznej, czyli o dziewiętnaście mniej, niż jeszcze dwa tygodnie temu.

Większość wykrytych przypadków zakażenia Covid-19 to ujawnienia przypadkowe, a dotyczą pacjentów, którzy zgłosili się do szpitali z innymi dolegliwościami.

HSE nieustanie zaleca jednak szczepienie się przeciwko chorobom sezonowym, w tym właśnie na Covid-19, grypę oraz wirus RSV. Szczególnie zaleca się szczepionki osobom po 65 roku życia, a i tym, którzy przekroczyli 50 lat. Szczepienia ochronne zalecane są również pracownikom służby zdrowia, kobietom w ciąży, a także przewlekle chorym.

Szczepienia można uzyskać w gabinetach lekarzy rodzinnych i w aptekach, a szczepionki można podawać jednocześnie, by zwiększyć ich „siłę, moc, potęgę”.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Giorgio Trovato on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version