Właściciel Supermac Pat McDonagh powiedział, że najbliższe miesiące dla sektora restauracyjnego w Irlandii będą bardzo wymagające, a i spodziewa się wielu odejść z rynku.
Jak mówił Pat McDonagh, wiele firm gastronomicznych od dawna boryka się z wysokimi kosztami prowadzenia działalności, co obniża ich rentowność, a właściciele wielokrotnie powtarzali, że są pozostawieni samym sobie przez rząd. Właściciel Supermac’a powiedział w wywiadzie dla stacji radiowej News Talk, że od dawna nie otrzymywał tak wielu telefonów od zdesperowanych właścicieli małych i średnich lokali gastronomicznych, którzy proponowali mu zakup ich restauracji.
Wg McDonagh’a część biznesmenów, jacy się z nim kontaktowali, błędnie interpretowała koszty, jakie ponoszą, bo ostatnia podwyżka płacy minimalnej, wcale nie jest największą lub podstawową przeszkodą w prowadzeniu restauracji. „Inne koszty mają na to wpływ”, dodał szef Supermac’a, więc należy spojrzeć na rachunki za prąd, gaz i inne, jakie wpływają na ogólny wynik finansowy.
Pat McDonagh:
– Uważam, że płaca minimalna naprawdę musi wzrosnąć, ponieważ koszty utrzymania i zakwaterowania wzrosły drastycznie w ciągu ostatnich kilku lat. Więc nie mam z tym żadnego problemu. Jednakże to wszystkie te dodatkowe koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – niezależnie od tego, czy jest to zasiłek chorobowy, emerytura, czy też ponowne wprowadzenie podatku VAT, były oczywiście duże we wrześniu i rzeczywiście, podwyżki samych kosztów ogólnych – podwyżki ubezpieczeń oraz podwyżki stawek itp. Myślę zatem, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie to trudne dla przedsiębiorstw, szczególnie małych, i powiedziałbym, że w tym okresie będzie kilka ofiar – prawdopodobnie do 10%, ponieważ wiele firm nie będzie w stanie wytrzymać tego, co się dzieje.
McDonagh stwierdził również, że zaskoczony jest tak dużą ilością kontaktów od właścicieli restauracji i barów, jakie są dziełem ostatnich miesięcy, chociaż od kilku lat te są coraz częstsze.
Pat McDonagh:
– Nigdy w ciągu mojej 45-letniej pracy w biznesie nie otrzymałem tak wielu telefonów z pytaniem, czy jesteśmy zainteresowani kupnem tego, czy tamtego, czy czegokolwiek innego, ponieważ wiele osób chce zakończyć działalność.
Szef Supermac’a poinformował również, że nie tylko koszty są problemem w prowadzeniu biznesu gastronomicznego, a chodzi też o kwestie prawne, porządku, kradzieże i koczowanie żebraków lub bezdomnych przed firmami. To wszystko, co jest teraz obserwowane, wydaje się narastać, a i właściciele firm nie wiedzą do końca, czy i jak mogą interweniować. Czasami są też traktowani po macoszemu przez władze porządkowe, które bezradnie rozkładają ręce, bo nawet po usunięciu żebraków, ci, po jakimś czasie pojawiają się ponownie.
Irlandzki Barometr Niewypłacalności, jaki prowadzony jest przez firmę doradczą PwC, wykazał, że w roku ubiegłym ilość upadłości wzrosła o 32%, a 717 firm zostało zamkniętych. Na ten rok PwC prognozuje kolejny wzrost i jest zdania, że ilość przedsiębiorstw, które utracą płynność finansową i postawione zostaną w stan likwidacji sięgnąć może ok. 1000.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Tim Mossholder on Unsplash