Można powiedzieć typowe, co sugerują dwa instytuty meteorologiczne, więc nie trzeba się martwić, że człowiek będzie przez kilka miesięcy chodził spocony, a i żar z nieba lać się będzie.
Aż tak daleko to w Irlandii zmiany klimatyczne się nie posunęły, co oznacza, że GisMeteo z siedzibą w Federacji Rosyjskiej, ale też NOAA z USA, mają zbieżne opinie i Irlandia, co może cieszyć ekologów, nadal unikać będzie nadmiernego ogrzania powietrza. Oznacza to, że temperatury utrzymywać się będą w trendzie średnich wieloletnich, a i nie będzie można mówić o zbyt dużej ilości okresów suszy, więc będzie, jak na Irlandię przystało.
Będą natomiast okresy ocieplenia, żeby wpisać się w nową świecką tradycję, czyli termometry mogą wskazywać powyżej 20 stopni Celsjusza, a może nawet dotrą do 28 stopni.
Aktualne modele meteorologiczne GisMeteo i NOAA mówią, że lato na wyspie będzie też krótsze, bo wcześniej zacząć ma się pora jesienna, ale to wyrównane zostanie późniejszym początkiem pory letniej. Z taką mamy do czynienia obecnie, więc majową porą, w kraju deszczu i wiatru powinno być już znacznie więcej słońca i wyższe powinny być wskazania termometrów, ale ten rok pokazuje, że tak dobrze nie ma. Mamy za to okres i to od początku tego roku, z większą, niż miało to miejsce w ostatnich latach ilością opadów, co z kolei ma być prognostykiem na najbliższe miesiące.
O ile przewidywania speców od pogody się sprawdzą, nie można w tym roku liczyć, że na wyspie nastanie długotrwałe lato, bo będzie ono przerywane. Z takich opinii można wysnuć wniosek, że w kraju będziemy mieć prawdziwą mieszankę pogodową, czyli kilka dni ciepła, złamanych następującym ochłodzeniem i opadami deszczu.
Jeżeli wierzyć GisMeteo i National Oceanic and Atmospheric Administration, inne warunki panować mają na kontynencie europejskim, więc tam duży wpływ na aurę będą miały fronty znad Afryki, które okresowo przynosić mogą fale gorąca.
Na szczęście Irlandia będzie się przed nimi skutecznie bronić, co wskazuje, że średnią temperaturą tego lata będzie tu 13,3 stopnia Celsjusza.
*
Można mieć przyjemne warunki pogodowe? Można, a takie mają wiele plusów. Po pierwsze człowiek nie jest zmęczony upałem. Po drugie nie można w takim przypadku mówić o suszy, więc i ograniczeniach w dostawach wody. Po trzecie natomiast, w powietrzu za sprawą opadów jest mniej pyłów i cząsteczek stałych, czyli powietrze mamy czystsze niż na kontynencie. Po czwarte, ale to z dziedziny ekstremum, raka skóry można dostać spokojnie w solarium, więc taniej niż spędzając wakacje na Seszelach. Tego ostatniego nie polecam, bo to jednak sztuczna opalenizna, a i można przesadzić, więc wyglądać, jak kurczak z rożna w supermarkecie. Poza tym niekiedy solaryjnych łóżek nie można nawet nogą docisnąć, więc klientki są „niedopieczone”.😉
Bogdan Feręc
Źr. GieMeteo/NOAA
Photo by Ethan Robertson on Unsplash