W listopadzie przez drzwi lotniska w Dublinie przewinęło się prawie 2,2 miliona pasażerów, co oznacza wzrost o 4% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.
W tym miesiącu z lotniska w Dublinie skorzystało kolejnych 102 000 pasażerów transferowych oraz tranzytowych. Najbardziej pracowitym dniem podróży w listopadzie była niedziela, 5 listopada, ostatni dzień wakacji szkolnych w połowie semestru, kiedy przez lotnisko w Dublinie przewinęło się prawie 98 000 pasażerów.
Pasażerowie latający z lotniska w Dublinie w listopadzie cieszyli się bezproblemową podróżą, czyli 95% przeszło kontrolę bezpieczeństwa w czasie krótszym niż 15 minut, a prawie każdy pasażer (99%) przeszedł kontrolę w czasie krótszym niż 20 minut.
W listopadzie emisja dwutlenku węgla na pasażera na lotnisku w Dublinie wyniosła 0,84 kg, co stanowi spadek o 4% w porównaniu z wynikami z 2022 r. Dane te odnoszą się do emisji z zakresu 1 i 2 terminala tego portu lotniczego i stanowią kroczącą średnią roczną wartość emisji dwutlenku węgla.
Dyrektor generalny DAA powiedział:
– Grudzień będzie dla nas bardzo pracowitym i ważnym miesiącem na naszych irlandzkich lotniskach, ponieważ ułatwiamy podróż milionom pasażerów wracających do domu na Boże Narodzenie. W połowie grudnia do Rady Hrabstwa Fingal zostanie złożony także nowy wniosek dotyczący infrastruktury, który umożliwiłaby rozwój portu lotniczego w Dublinie powyżej obecnego limitu pasażerów wynoszącego 32 mln. W obecnej sytuacji zatwierdzenie wniosku prawdopodobnie zajmie co najmniej dwa lata, co spowoduje zahamowanie rozwoju portu lotniczego w Dublinie zarówno w 2024 r., jak i 2025 roku.
– Kontynuujemy rozmowy z naszymi partnerami lotniczymi na temat rozkładów lotów na przyszłą wiosnę, lato i kolejne lata, aby mieć pewność, że liczba pasażerów w 2024 r. utrzyma się poniżej poziomu 32 milionów. Do czasu wydania pozwolenia na budowę przekraczającego 32 miliony pasażerów DAA będzie w dalszym ciągu zarządzać przepustowością pasażerów, aby zapewnić, że obecne ograniczenia planistyczne nie zostaną naruszone.
– Nasza nowa aplikacja planistyczna będzie uwzględniać zwiększenie limitu pasażerów, a także pozwolenie na budowę nowocześniejszej i zrównoważonej infrastruktury potrzebnej do ograniczenia emisji z zakresu 2 terminalu portu lotniczego w Dublinie i osiągnięcia naszego celu, jakim jest zerowa emisja netto do 2050 r. Niezależna analiza wykazała, że utrzymanie obecnego pułapu wynoszącego 32 mln doprowadziłoby do rezygnacji Irlandii z dodatkowych 17 800 miejsc pracy i 1,5 miliarda euro wartości dodanej brutto do 2030 r. Do 2055 r. liczba stanowisk pracy utraconych na rzecz Irlandii wyniosłaby 53 300 – co odpowiada populacji Waterford – podczas gdy 4,4 miliarda euro zostałaby utracone w wartości dodanej brutto na rzecz irlandzkiej gospodarki. Musimy po prostu budować przyszłość Irlandii pod kątem przyszłej populacji i wzrostu gospodarczego.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. Dublin Airport
Fot. / Graf. Dublin Airport