Jak rozpoznać medialną dezinformację
W ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z dezinformacją, nieprawdziwymi wiadomościami, które przekazywane są za pośrednictwem mediów społecznościowych i innymi kanałami łączności, jednak wiele z nich można dosyć łatwo rozpoznać.
Przede wszystkim nie powinno się mieć zaufania do wiadomości publikowanych bezpośrednio na platformach społecznościowych, również tych z krótkimi filmami, które są dziełem domorosłych wytwórców takich treści. Do tego, nawet gdy prześledzi się z uwagą całą treść, niemożliwe staje się odnalezienie podobnej informacji w żadnym innym miejscu.
Fake News, czy też nieprawdziwa, myląca, wprowadzająca w błąd informacja, nie ma zwyczajowo podanego źródła lub zdjęcie tytułu prasowego z logo wydawcy jest na tyle nieczytelne, że właściwie może wyłącznie wskazywać układem strony i kolorystyką, skąd pochodzi.
Są też takie, które sugerują, iż są informacją własną „wydawcy”, jednak ze świecą szukać wówczas nazwiska autora, a i nie można dotrzeć do podobnych wiadomości w innych mediach.
Przekręcane są też doniesienia i depesze agencyjne, aby podnieść ich atrakcyjność, więc można również przy takich treściach domniemywać, że z wiadomością nie do końca jest wszystko w porządku.
Nie powinno się również bezkrytycznie ufać każdej przeczytanej informacji, a sprawdzić ją w innych źródłach, niezależnie do profilu i reprezentowanej opcji gazety, radia, telewizji czy portalu.
Aktualnie wiele państw w Europie zaczęło walczyć z dezinformacją, więc rozpoczęły, jak dzieje się to np. w Finlandii, szkolenia uczniów, jak rozpoznać fałszerstwo informacyjne. Podobne programy mają być uruchomione w całej Unii Europejskiej, która jednak nie poinformowała jeszcze, kiedy zamierza to zrobić.
Wydawcy, którzy nie posługują się nieprawdziwymi informacjami, jak np. portal „Polska-IE”, należą do programów „Stop Fake News”. W naszym przypadku w Polskim Radiu, Internetowej Bazie Fake Newsów oraz Stop Fake News Gov.pl, a wówczas, okresowo, bez naszej wiedzy, strona poddawana jest weryfikacji.
Bogdan Feręc – podano autora
Źr. RTE – podano źródło
Źr. Narodowy Instytut Audiowizualny Finlandii (KAVI) – podano drugie źródło
Photo by AbsolutVision on Unsplash