Jak przeciwdziałać teoriom spiskowym?

To zagadnienia samo w sobie jest kontrowersyjne, bo jedni mówią, że teorie spiskowe na świecie mają się dobrze,  a kolejni twierdzą, iż takich w ogóle nie ma i po jakim czasie okazują się tajoną przez rządy prawdą.

University College Cork opublikował właśnie badania na temat najlepszych metod przeciwdziałania teoriom spiskowym, więc tym samym przyznał, iż rozsiewane są teorie spiskowe. Te należą do wielu kategorii, więc od fałszywych informacji o sfałszowanych wyborach po mity na temat szczepionek przeciwko COVID-19, w ostatnich latach można zaobserwować wzrost liczby teorii spiskowych, podsycanych ich rozpowszechnianiem w mediach społecznościowych.

Badanie UCC porównało różne strategie mające na celu ograniczenie myślenia spiskowego i wykazało, że najlepszym sposobem przeciwdziałania tym teoriom jest odbycie szkoleń w zakresie umiejętności krytycznego myślenia. Myślenie krytyczne to obiektywna analiza i ocena problemu w celu sformułowania osądu.

Naukowcy odkryli, że wiele sprawdzonych interwencji albo nie ma żadnego wpływu, albo ma negatywny wpływ na zdolność uczestników do prawidłowego rozumowania na temat teorii spiskowych. Obecnie stosowane metody często zachęcają ludzi do odrzucania wszelkich teorii spiskowych zamiast rozróżniania, które informacje są prawdopodobnie prawdziwe, a które nie.

Badanie pozwoliło zidentyfikować nowe podejście, które rozwija u ludzi umiejętność krytycznego myślenia i pozwala uczestnikom skuteczniej odróżniać prawdopodobne od nieprawdopodobnych teorii spiskowych.

Kierownik naukowy badania UCC School of Applied Psychology Cian O’Mahony mówi:

– Wydarzenia takie jak afera Watergate i badanie Tuskegee dotyczące kiły pokazują nam, że czasami mogą zdarzać się teorie spiskowe. Ważne jest, abyśmy nie uczyli ludzi, tylko odrzucania wszystkiego, co jest określane jako teoria spiskowa. Nasze badanie wprowadza nowe podejście, które zachęca do ostrożnego osądu i ostrzega przed automatycznym sceptycyzmem. Nasza nowa interwencja, która przypomina ludziom, aby nie odrzucali pomysłu, tylko dlatego, że zostanie nazwany spiskiem, i zniechęca do ślepego sceptycyzmu, skutecznie pomogła uczestnikom lepiej odróżniać prawdopodobne teorie spiskowe od nieprawdopodobnych.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Gui Avelar on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
OECD sugeruje Irland
Praca powinna być p