Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Jak dużo zarabiają firmy energetyczne?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dużo, a nawet bardzo dużo i wszystko dzieje się w chwili, gdy ceny prądu w hurcie są znacznie niższe, niż były jeszcze rok temu.

To nie przeszkadza jednak łupić odbiorców indywidualnych i proponować im mało znaczące obniżki taryf, które nijak się mają do spadków cen hurtowych. Wg Central Statistics Office ceny energii elektrycznej w zakupie hurtowym obniżyły się znacznie w skali jednego roku do lipca 2023, choć w sierpniu zanotowano ich wzrost o 10%. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie w sierpniu ceny hurtowe energii były niższe w zakupie ogółem o 72%.

Rekordowe ceny prądu w zakupach hurtowych, więc czynionych przez zakłady energetyczne, które same go nie produkują, osiągnęły swój szczyt latem ubiegłego roku, a w styczniu tego roku były wyższe od 98% w porównaniu do cen ze stycznia 2021 roku.

Obecnie firmy energetyczne z Irlandii zapowiadają, że obniżać będą ceny dla odbiorców krajowych, jednak należy tu zaznaczyć, że obniżki zamkną się w przedziale od 10 do 30 procent. Różnica wynosi więc ok. 40%, co oznacza, iż drenowanie portfeli odbiorców prądu, trwać będzie w Irlandii w najlepsze.

W tej sprawie wypowiedziała się Komisja ds. Regulacji Usług Elektroenergetycznych, która ostrzegła, że ceny energii dla gospodarstw domowych prawdopodobnie nie powrócą do poziomu z 2020 r.

CRU uważa:

– Prawdopodobne jest, że ceny detaliczne nie wrócą do poziomów z roku 2020 i początku 2021, biorąc pod uwagę, że UE importuje obecnie droższy LNG zamiast rosyjskiego gazu, prawdopodobnie na stałe. Choć ceny hurtowe i ceny gazu spadły w 2020 i na początku 2021 roku, nadal pozostają znacznie powyżej cen średnich. Irlandia jest też bardziej uzależniona od gazu do wytwarzania energii niż wiele państw członkowskich UE.

Na dodatek, spada w kraju tempo uzyskiwania pozwoleń na budowę farm wiatrowych i innych, które wytwarzają energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, co może oznaczać, że długo jeszcze odczuwać będziemy zawirowania na rynku energetycznym, a Irlandia przez wiele lat nie będzie samowystarczalna i nieuzależniona od czynników zewnętrznych w tym zakresie.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Dragos Gontariu on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version