Sytuacja pod tym względem w Europie nie jest najlepsza, ale ciekawie jest też w Irlandii oraz Polsce, ponieważ oba kraje wykazują różne podejście do zagadnienia utrzymania dobrej formy fizycznej.
Jak przekonują lekarze, aktywność fizyczna dobrze wpływa na nasze ciała, a regularne uprawianie sportu może przynieść wiele korzyści i utrzymać nas w dobrej kondycji nawet do późnej starości. Osoby uprawiające sport mają też lepiej rozwinięte funkcje poznawcze, ale i ich samopoczucie jest lepsze. W Unii Europejskiej, gdzie WHO i OECD przeprowadziło badania, okazało się, że 45% respondentów odpowiedziało, iż nigdy nie ćwiczy i nie uprawia żadnego sportu.
Światowa Organizacja Zdrowia oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju stwierdziły po przeanalizowaniu wyników ogólnoeuropejskiej ankiety, że o ile zwiększy się aktywność fizyczna mieszkańców UE, zapobiegać to będzie tysiącom przedwczesnych zgonów, a państwa oszczędzać będą miliardy euro, jakie wydają na służbę zdrowia.
Badanie Eurobarometru, które przeprowadzone było zlecenie WHO i OECD, posłużyło do stworzenia raportu „Step UP!”, a wskazuje, że w Unii Europejskiej, aktywność fizyczna jej mieszkańców jest na zbyt niskim poziomie. Badanie odbywało się od kwietnia do maja 2022 roku, a po opracowaniu danych okazało się, że najmniej aktywni fizycznie są Portugalczycy, natomiast najczęściej regularnie ćwiczą Luksemburczycy i Irlandczycy.
Nie można jednak powiedzieć, że odsetek osób ćwiczących jest w obu państwach wysoki, bo aktywnie uprawia sport zaledwie po 13% obu społeczeństw, a w Portugalii jest to zaledwie 4%. W Irlandii nie ćwiczy wcale 35% respondentów, a rzadko 11%. Z odrobiną regularności ćwiczy na Zielonej Wyspie 41%. Dla porównania w Polsce nie ćwiczy wcale 65% badanych, a rzadko ćwiczy 12%. Z odrobiną regularności ćwiczy w naszej ojczyźnie 21%, natomiast regularnie 2% biorących udział w ankiecie.
Średnia unijna może dać odpowiedź, w jakim miejscu znajdują się obecnie Irlandia i Polska, gdyż ze statystyk WHO i OECD wynika, że 45% mieszkańców UE nie ćwiczy wcale, rzadko uprawia jakiś sport 17%, o pewnym stopniu regularności mówi natomiast 32% badanych, a regularnie wolny czas na sport poświęca 6% Europejczyków.
Jeżeli przyjrzymy się statystykom podziału na płci, to okaże się, że w Europie regularnie ćwiczy 8% mężczyzn i 5% kobiet, z pewną regularnością 35% panów i 30% pań, rzadko 17% mężczyzn i 16% kobiet, a nie ćwiczy wcale odpowiednio 40% panów i 49% pań.
Najwięcej osób ćwiczących jest w grupie wiekowej 15 – 24 lata 12%, a najmniej w grupie wiekowej 55+, w której ćwiczy zaledwie 5% osób. W tym samym przypadku mamy największy wskaźnik osób niećwiczących i jest to 61%, a niećwiczących wcale 15 – 24-latków jest w UE 19%.
Jaka jest najczęstsza motywacja osób ćwiczących? 54% opowiedziało, że poprawa stanu zdrowia, a 43% stwierdziło, że poprawienie kondycji. Na drugim końcu, więc kwestie motywujące najmniej znalazły się lepsza integracja społeczna 3%, spotykanie ludzi z innych kultur 3%, nie wiem 2% oraz inne 1%.
Osoby, które nie ćwiczą, odpowiedziały w 41 proc., że nie mają czasu, brak motywacji zgłasza 25%, a jest niezdolnych z powodów zdrowotnych do ćwiczeń 14%. Nie jest gotowa na regularne uprawianie sportu grupa 10%, a taką samą grupę stanowią ci, którzy uważają, że uprawienie aktywności fizycznej jest zbyt drogie. Osoby, które czują się dyskryminowane przez innych ćwiczących, stanowią 1% nieuprawiających sportu.
We wnioskach raportu WHO i OECD zawarło stwierdzenie, że gdyby wszyscy mieszkańcy UE ćwiczyli umiarkowanie przez 150 minut w tygodniu, to można by w takim przypadku zapobiec ok. 10 000 przedwczesnych zgonów rocznie i miałoby to miejsce w przedziale wiekowym od 30 do 70 lat. Średnia długość życia osób niećwiczących wydłużyłaby się po wejściu w aktywność fizyczną o 7,5 miesiąca, a całej unijnej populacji o 2 miesiące.
Bogdan Feręc
Źr: EuroNews
Photo by Geert Pieters on Unsplash