Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Jak Brytyjczycy planują „pozbyć się” palaczy?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pomysł jest prosty, choć mówi się, że rygorystyczny, ale przygląda się temu Downing Street, chociaż nie jest traktowany priorytetowo.

W Wielkiej Brytanii pojawił się pomysł, w jaki sposób można tamtejsze społeczeństwo odzwyczaić od palenia papierosów, a o ile zostanie wprowadzony, przepisy w Albionie będą najsurowszymi na świcie. Co prawda rzecznik premiera Sunaka zaprzeczył, że propozycja jest obecnie rozważana, jednak nie wykluczył, iż nie będzie to przeanalizowane w najbliższej przyszłości.

Chodzi o badanie dra Javeda Khana, które wykazało, że dobrym sposobem na zmniejszenie ilości pacjentów z chorobami odnikotynowymi, będzie wpływ na możliwość zakupu papierosów, a wówczas ogólny stan zdrowia Brytyjczyków może się poprawić, więc ważne jest, by tych odzwyczajać od palenia nakazowo.

Wg dra Khana, dobrym rozwiązaniem stałoby się podnoszenie granicy wieku, gdy kupowanie papierosów i wyrobów tytoniowych będzie dozwolone. Tym samym w pierwszym roku oznacza możliwość zakupu papierosów przez osoby, które ukończyły 18 lat, a w latach kolejnych przez 19-, 20- i 21-latków, by granica corocznie podnoszona była o kolejny rok.

Dr Khan dodał, że o ile takie przepisy rząd Jego Królewskiej Wysokości wprowadziłby w 2026 roku, obecni 15-latkowie, nigdy nie mogliby już kupić papierosów. Tym samym rząd wykonałby też swój cel i do 2030 roku całkowicie wyeliminował palenie w Wielkiej Brytanii.

Z takim podejściem do palaczy papierosów raczej niechętnie zgodziłby się brytyjski sekretarz zdrowia Neil O’Brien, a chce bardziej zająć się podnoszeniem świadomości i kwestiami zagrożeń, jakie płyną z używania tytoniu. Co jednak ważne, minister ds. zdrowia O’Brien dodał, że roczny koszt palenia dla społeczeństwa wynosi około 17 miliardów funtów, z czego 2,4 miliarda funtów w przypadku samego NHS.

Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział:

– Palenie to zabójczy nawyk – każdego roku zabija dziesiątki tysięcy ludzi i stanowi ogromne obciążenie dla NHS i gospodarki. Chcemy zachęcić więcej osób do rzucenia palenia i spełnić nasze ambicje, aby do 2030 r. być wolnym od dymu, dlatego podjęliśmy już kroki mające na celu zmniejszenie wskaźników palenia. Obejmuje to zapewnienie milionom palaczy w Anglii bezpłatnych zestawów do e-papierosów w ramach naszego pierwszego na świecie programu rzucania palenia, uruchomienie programu bonów zachęcających kobiety w ciąży do rzucenia palenia oraz doradztwo w zakresie obowiązkowych wkładek do opakowań papierosów.

Wielka Brytania rozważa jeszcze jedną możliwość związaną z tamtejszą służbą zdrowia i zaproponowała wprowadzenie kar dla osób, które nie stawiają się na umówione wizyty lekarskie. W takim przypadku, czyli braku informacji ze strony pacjenta, iż nie może pojawić się u lekarza, karą podstawową miałaby stać się kwota 10 £. Przepis dotyczyć ma wizyt u lekarzy rodzinnych i szpitalnych.

Bogdan Feręc

Źr. The Guardian

Photo by Irina Iriser on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version