Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Jagody i żurawina pomogą w walce z próchnicą?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Queensland w Brisbane i University of Bristol w Wielkiej Brytanii dowiodły, że substancje zawarte w jagodach oraz żurawinie mogą pomagać w zapobieganiu próchnicy. Hamują one namnażanie bakterii w jamie ustnej, spowalniają ich metabolizm i sprawiają, że stają się mniej żywotne – poinformowano na łamach „European Journal of Oral Sciences”.

O tym, że jagody oraz żurawina są cennym uzupełnieniem codziennej diety człowieka wiadomo nie od dziś. Owoce te zawierają w sobie mnóstwo witamin i składników odżywczych, jagody są cenionym od wielu lat środkiem na problemy żołądkowe, z kolei żurawina pomaga zwalczać infekcje pęcherza moczowego. Są one również bogatym źródłem polifenoli, czyli naturalnych przeciwutleniaczy, które hamują powstawanie wolnych rodników.

Okazuje się, że z zawartych w jagodach i żurawinie polifenoli da się wyodrębnić pewien składnik, określony przez badaczy mianem orofenolu. Jego działaniu poddano szczepy bakterii Streptococcus mutans, które bytują w jamie ustnej człowieka i żywią się sacharozą, fruktozą, laktozą i glukozą, czyli cukrami znajdującymi się w nieusuniętych podczas szczotkowania resztkach pokarmowych. Efektem metabolizmu tych drobnoustrojów jest kwas, który niszczy szkliwo. Okazało się, że orofenol nie dość, że zahamował namnażanie bakterii Streptococcus mutans, to jeszcze znacznie zmniejszył ich ogólną żywotność oraz spowolnił metabolizm, przez co produkowały one mniej kwasów.

Co ciekawe, naukowcy stwierdzili też, że polifenole zawarte w jagodach i żurawinie nie rozpuszczają się w ślinie – oznacza to, że po spożyciu tych owoców i ich dokładnym pogryzieniu, dobroczynne substancje na dłużej pozostają w jamie ustnej, zwalczając szkodliwe drobnoustroje.

Naukowcy z Uniwersytetu Tsurumi w japońskiej Jokohamie zaprezentowali efekty badań, w których potwierdzili pozytywny wpływ jogurtów na zęby.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

Image by PublicDomainPictures from Pixabay 

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version