Irlandzkie ucieczki

Opuszczanie irlandzkiego rynku staje się coraz powszechniejsze, a nie można powiedzieć, że Iberdrola, będzie ostatnią firmą, która opuszcza Zieloną Wyspę.

Ostatni dużo mówiło się o ucieczce z wyspy dwóch banków, więc KBC Bank i Ulster Bank, a obecnie kraj opuszcza hiszpański dostawca energii elektrycznej Iberdrola. To nam sugeruje, że zmniejszy się konkurencyjność również w tym zakresie, czyli na rynku dostawców prądu zaczną tworzyć się hegemonie, a te rządzić się będą narzucanymi nam prawami, czyli ściśle rzecz ujmując, dowolnie sterować będą cenami.

U podstaw decyzji o opuszczeniu przez Iberdrolę Irlandii legły, jak określa się to w komunikacie „niesprzyjające warunki rynkowe”, co znaczy, że firma mogła zacząć notować straty.

Iberdrola nie była też potentatem na tutejszym rynku energetycznym, bo w prąd i gaz u tego dostawcy zaopatrywało się ok. 32 000 klientów, natomiast w ostatnim okresie, ilość odbiorców zaczęła się zmniejszać.

Po całkowitym wyjściu firmy Iberdrola z Irlandii, odbiorców gazu przejmie Bord Gáis Energy, a odbiorcy energii elektrycznej staną się klientami Electric Ireland.

*

Departament Przedsiębiorczości ma jakoby sygnały, że nie tylko banki i dostawcy energii planują opuszczenie wyspy, bo wiele zagranicznych przedsiębiorstw rozważa taką możliwość, a należą one do grupy pośredników, więc nie produkują, a sprzedają zakupiony towar, jakim może być energia elektryczna, gaz, paliwa oraz inne dobra.

Bogdan Feręc

Źr: The liberal

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
„Sojusznik” Puti
Władze lokalne musz