Irlandzkie siły powietrzne wzbogacą się o śmigłowce
Departament Obrony Republiki Irlandii poinformował, iż podpisał właśnie umowę na zakup czterech śmigłowców wielozadaniowych, a te wesprą potencjał Air Corps, ale będą też wykorzystywane do celów szkoleniowych i patrolowych.
Nowe śmigłowce będą pełnić służbę w barwach Air Corps, ale będą mogły też służyć Gardzie, jako wsparcie ich jednostek lotniczych. Śmigłowce dostarczy firma Airbus Helicopters UK Limited, a wartość kontraktu to prawie 92 mln € netto. Helikoptery zaczną służbę na początku 2027 roku i będą to maszyny Airbus H145M.
Tánaiste i minister obrony Micheál Martin powiedział:
– To nie tylko znacząco zwiększą możliwości programów szkolenia pilotów Sił Obronnych, ale także poprawią zdolności wywiadowcze, obserwacyjne, rozpoznawcze i lekkie zdolności bojowe naszego Korpusu Powietrznego. Ta inwestycja jest kolejnym dowodem zaangażowania rządu w rozwój naszego Korpusu Powietrznego, co zostało zilustrowane dostawą dwóch samolotów patrolowych C295 w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy i oczekiwaną dostawą wojskowego samolotu transportowego C295 w roku przyszłym. Te znaczące uzupełnienia potencjału Korpusu Powietrznego zostaną również uzupełnione o nabycie nowego wielozadaniowego samolotu strategicznego Falcon 6X, na który podpisano umowę na początku tego miesiąca.
Śmigłowce H145M mają być bogato wyposażone w sprzęt ułatwiający obserwacje, ale też ten do śledzenia, również w nocy, a na ich pokładach zamontowana będzie broń pozwalająca na obronę.
Aktualnie Air Corps wykorzystuje wysłużone i przestarzałe śmigłowce EC-135, więc należało zmodernizować potencjał lotniczy irlandzkich Sił Obronnych.
Szef sztabu Sił Obronnych generał porucznik Seán Clancy powiedział:
– Zakup śmigłowców Airbus H145M jest kolejnym ważnym krokiem w drodze transformacyjnej zmiany naszych Sił Obronnych. Nowe lekkie śmigłowce wielozadaniowe, sprawdzone zostały w służbie w innych armiach, nie tylko wzmocnią zdolności obrotowe Irish Air Corps, ale także będą stanowić kluczowe narzędzie dla armii, marynarki wojennej i sił operacji specjalnych.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Fot. CC BY-SA 3.0 Boevaya mashina