Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że głosowanie z tego tygodnia w sprawie nowych technik genomicznych (NGT) ma kluczowe znaczenie dla irlandzkiego sektora uprawy roli i ogrodnictwa.
Kelleher, jako członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Działań Klimatycznych i Zdrowia Publicznego (ENVI), przemawiał podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Eurodeputowany i kandydat na europosła Billy Kelleher powiedział:
– To prawodawstwo dotyczące NGT jest bardzo ważne. Może zapewnić, że w przyszłości do utrzymania poziomu produkcji lub nawet zwiększenia plonów będzie potrzeba mniej pestycydów, poprzez zapewnienie, że rośliny i uprawy będą hodowane tak, aby stały się odporne na niektóre choroby. Jeśli chodzi o to, jak wpłynie to na rolników, może doprowadzić do zwiększenia plonów i obniżenia kosztów używania środków ochrony roślin.
– Co więcej, pomoże to irlandzkiemu rolnictwu w dalszym ciągu przekraczać cele w zakresie redukcji pestycydów zawarte w strategii „od pola do stołu”, która wyznacza cel redukcji o 50% do 2030 r. W skali globalnej stosowanie NGT zapewni lepszą żywność bezpieczeństwo w krajach słabiej rozwiniętych, zmniejszając ryzyko głodu.
– W kwestiach takich jak nowe techniki genomiczne musimy kierować się nauką leżącą u podstaw danej technologii i czerpać z niej informacje. Nie możemy pozwolić, aby emocje lub przestarzałe punkty widzenia decydowały o tym, w jaki sposób będziemy uprawiać ziemię i jak karmić ją w przyszłości.
– Podobnie nie możemy w dalszym ciągu nakładać wymagań i obowiązków na rolników, nie dając im możliwości dostępu do wszystkich dostępnych narzędzi umożliwiających sprostanie wyzwaniom.
– Możemy oczywiście zwiększyć zaufanie konsumentów, zapewniając odpowiednie oznakowanie, jednocześnie umożliwiając stosowanie nowych ras roślin. Należy znaleźć równowagę, pomagając rolnikom, a jednocześnie utrzymując zaufanie obywateli i konsumentów.
*
Wg Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, techniki genomiczne to techniki hodowli molekularnej, które mogą zmieniać materiał genetyczny organizmu, i które zostały opracowane od czasu przyjęcia w 2001 r. przepisów UE dotyczących organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO).
Opr. Bogdan Feręc
Źr. MEP Billy Kelleher
Photo by Vitali Adutskevich on Unsplash