Irlandzkie rodziny zaczynają głodować

Sytuacja w kraju wydaje się robić z tygodnia na tydzień gorsza, a wszystko przez kryzys kosztów utrzymania, który coraz głębiej drenuje kieszenie zwykłych mieszkańców Irlandii.

Coraz więcej osób ogranicza spożywanie posiłków głównych, wynika z badania Coyne Research, a przeprowadzonego na zlecenie organizacji charytatywnej Barnardos i Aldi Ireland. Z ankiety dowiemy się m.in., że część rodziców zmniejszyło swoje porcje żywieniowe, a nawet zrezygnowało z części posiłków, aby nakarmić swoje dzieci. Z badania wiemy też, że 1 na 7 rodziców powiedział, iż „regularnie nie stać go na posiłek główny dla siebie, rodziny lub dzieci”. 1 na 5 rodziców powiedział też, iż w ostatnim roku, pojawił się okres, w którym nie miał wystarczającej ilości jedzenia, żeby zapewnić pełne posiłki swojemu dziecku.

W Irlandii rodzice martwią się również, że nie będą w najbliższym czasie mogli nakarmić swoich dzieci, a ponad 1 na 8 osób odpowiedziała, że obawia się tego regularnie. 29% martwi się o to czasami. Co istotne, poziom obaw zwiększył grupę, która tak odpowiadała w roku ubiegłym i jest on wyższy o ponad 10%.  

4 na 10 rodziców zawsze lub prawie zawsze karmi dzieci, pomijając własne posiłki.

Organizacja Barnardos dodała, że widać znaczny wzrost zainteresowania jej usługami, a dzieje się tak już od kilku miesięcy, chociaż zjawisko przybrało na sile po połowie ubiegłego roku.

Z ankiety wynika też, że prawie połowa respondentów ograniczyła inne wydatki, w tym na odzież, aby mieć możliwość zakupu jedzenia dla swoich dzieci, a równe 50% powiedziało, iż inflacja głęboko wpływa na możliwość zakupu żywności. 1 na 10 rodziców dodaje, iż korzysta z banków żywności lub otrzymał wsparcie żywnościowe w ostatnim roku, a i rośnie grupa, która regularnie zaczęła korzystać z pomocy rodziny oraz znajomych przy zakupie jedzenia.

Dyrektor generalna Barnardos Suzanne Connolly powiedziała:

– Te dane zgodne są z doświadczeniami Barnardos w pracy z dziećmi i rodzinami znajdującymi się w trudnej sytuacji w całej Irlandii. Widzimy zbyt wiele rodzin, często rodzin niepełnych, które naprawdę martwią się, czy będą w stanie zapewnić swoim dzieciom wystarczającą ilość jedzenia.

Ankietę przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 osób dorosłych w wieku powyżej 18 lat.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Ismael Paramo on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: