Irlandzkie parafie katolickie będą się łączyć
Diecezja w Dublinie, czyli największa w kraju poinformowała, iż podjęto decyzję o łączeniu się parafii katolickich, co ma związek z niedoborem księży.
Oznacza to, że wkrótce w okręgu dublińskim nie będzie już 199 parafii, a tylko 53, co ma pomóc w odpowiednim gospodarowaniu księżmi, którzy zajmują się mieszkańcami hrabstwa Dublin. Łączenie parafii już się rozpoczęło, a akcję zaplanowano do przyszłego czerwca, co wpisane zostało w ogólną restrukturyzację archidiecezji dublińskiej.
Zmian doczekają się również mieszkańcy hrabstwa Galway, a ściśle rzecz ujmując miasta Tuam, gdzie podjęto decyzję, iż z powodu braku księży katolickich, liturgię sprawować mają tam osoby świeckie.
Problemy z ilością księży na wyspie są ogromne, a jak informuje archidiecezja Tuam, na wyspie Clare w hrabstwie Mayo, nie zostanie odprawiona żadna msza bożonarodzeniowa, gdyż w rejonie brakuje księży.
Zła sytuacja pod względem ilości księży ma związek z ilością powołań, a powodem są też odejścia księży na emerytury oraz stan zdrowia. W archidiecezji Tuam, święcenia kapłańskie otrzyma niebawem zaledwie dwóch księży, a potrzeby są znacznie większe, gdyż w 56 parafiach jest obecnie zaledwie 41 księży.
Najbardziej cierpią na tym małe parafie, głównie w niewielkich ośrodkach miejskich, ale też na wsiach, gdzie msze odbywają się niekiedy wyłącznie kilka razy w miesiącu.
Kościół Katolicki w Irlandii zastanawia się, jak rozwiązać ten problem, ale nie wydaje się, aby coś w najbliższych latach uległo poprawie, więc nadal borykać się będzie z brakiem księży. W ostatnich latach zaproponowano rozwiązanie, aby przenosić księży z zagranicy do Irlandii, ale Watykan dosyć niechętnie patrzy na tę propozycję i do tej pory nie wydał jeszcze decyzji.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Akira Hojo on Unsplash