Irlandzkie firmy potrzebują specjalistów z zagranicy
Najnowsze badania wykazały, że w kraju brakuje specjalistów inżynieryjno-budowlanych i firmy z tego sektora prześcigają się, aby ich przyciągnąć specjalistów, a nawet oferują takim osobom atrakcyjne pakiety relokacyjne.
Już 40% firm inżynieryjno-budowlanych kusi mieszkańców całego świata zachętami finansowymi, ale i rozbudowanymi pakietami przeprowadzkowymi, żeby tylko znaleźć fachowców z zagranicy, którzy będą mogli wspierać ich przedsiębiorstwa.
W raporcie Sonas Technical można przeczytać, że specjalistów brakuje w działach farmaceutycznych, nauk przyrodniczych, produkcji zaawansowanej, w budownictwie oraz usługach komunalnych, więc to właśnie ci fachowcy są poszukiwani przez irlandzkie przedsiębiorstwa.
Są jednak przeszkody w pozyskiwaniu talentów, a do najważniejszej z nich należy kwestia zakwaterowania i większość firm stara się znaleźć dla inżynierów mieszkania, jednak jest to z roku na rok trudniejsze. Tym samym brak mieszkań wpływa też na możliwości zatrudnienia przez Irlandię, chociaż dołączyć do kwestii problematycznych należy koszty utrzymania.
Jednym z sektorów, który najbardziej cierpi z powodu rąk do pracy, jest budowlany, a nawet rządowy program „Bulid Back Home”, nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań, więc irlandzcy pracownicy budowlani, w tym specjaliści i technicy, wcale nie garną się, aby z powrotem pojawić się na wyspie. Jak zgłaszają w firmach rekrutacyjnych, powodem braku zainteresowania powrotem do kraju są wysokie koszty najmu mieszkań, ich brak, ogólne koszty życia i niższe niż oczekiwane płace.
Z badania Sonas Technical wiemy również, że 55% firm działających w Irlandii, w najbliższych 12 miesiącach planuje zwiększyć zatrudnienie, a liderzy branżowi wzywają rząd do podjęcia działań mających na celu zapewnienie tymczasowych, ukierunkowanych ulg podatkowych i wsparcia mieszkaniowego powiązanego z zezwoleniem na zatrudnienie osób o krytycznych umiejętnościach.
O ile rząd nie zapewni takich ulg i nie postawi na różnego typu wsparcie, wiele sektorów w kraju przestanie się rozwijać, a nawet mogą popadać w stan permanentnej stagnacji, co wpływać będzie również na całą irlandzką gospodarkę.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Image by Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay