Irlandzki rząd musi wykorzystać wszystkie opcje, aby osiągnąć zawieszenie broni
Przewodnicząca Sinn Féin Mary Lou McDonald powiedziała, że „uwagi premiera, że Izrael nie działa w samoobronie, są słuszne i stanowią uznanie dla poważnego pogorszenia sytuacji w Gazie w związku z łamaniem przez Izrael prawa międzynarodowego z niszczycielskimi konsekwencjami. Potrzebujemy zawieszenia broni, potrzebujemy pomocy humanitarnej i potrzebujemy odpowiedzialności za łamanie prawa międzynarodowego”.
W swojej wypowiedzi Mary Lou McDonald podkreśliła kilka kwestii, a powiedziała:
– Przemoc i kryzys humanitarny w Palestynie pogłębiają się z każdym dniem. Premier słusznie stwierdził, że izraelskie zniszczenie Gazy nie jest samoobroną. Podzielam jego pogląd, że działania Izraela są obraźliwe i stanowią karę zbiorową.
– Prowadzą zaciekłą ofensywę wojskową przeciwko ludności cywilnej; łamanie prawa międzynarodowego poprzez atakowanie ludności cywilnej, niszczenie cywilnej infrastruktury, wymuszanie masowych przesiedleń ludności i odcinanie niezbędnych dostaw wody, żywności, leków i paliwa.
– Sama skala tej wojowniczości, kar zbiorowych i niszczycielskich ofiar śmiertelnych jest przerażająca – zginęło ponad 9 000 cywilów, a dziesiątki tysięcy zostało rannych.
– To dzieje się na oczach świata i należy się z tym zmierzyć. Pilnie potrzebne jest bezwarunkowe zawieszenie broni.
– Dáil stał się jednym z pierwszych parlamentów na świecie, który wezwał do zawieszenia broni. Był to ważny sygnał międzynarodowy, po którym nastąpiło zdecydowane głosowanie w Radzie Generalnej ONZ, domagające się takiego zawieszenia broni.
– Izrael przeciwstawia się tym wezwaniom do zawieszenia broni. To nie może dziać.
– Społeczność międzynarodowa i rząd irlandzki muszą teraz podjąć działania w celu egzekwowania prawa międzynarodowego. Rząd musi wykorzystać wszystkie dostępne opcje dyplomatyczne, legislacyjne i polityczne, aby nalegać na zaprzestanie wszelkich działań wojskowych i osiągnięcie zawieszenia broni, natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników i udzielenia pomocy humanitarnej narodowi palestyńskiemu.
– Irlandzkie stanowisko dotyczące przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego musi kierować działaniami naszego rządu. Premier słusznie określił powagę działań Izraela.
– Stanowisko ambasadora Izraela w Irlandii jest obecnie nie do utrzymania, ambasador nie powinien już cieszyć się statusem dyplomatycznym w Irlandii, podczas gdy Izrael odrzuca imperatyw zawieszenia broni oraz w miarę wzrostu liczby ofiar cierpień i ofiar śmiertelnych.
– Minęło 25 lat od podpisania Porozumienia Wielkopiątkowego. W Irlandii znamy cenę konfliktu i wartość pokoju. Wiemy, że jedynym rozwiązaniem jest dialog polityczny między wszystkimi stronami przy wsparciu partnerów w regionie i społeczności międzynarodowej.
– Nie ma militarnego rozwiązania dla szybko pogarszającej się sytuacji politycznej i humanitarnej w Palestynie.
– Sinn Féin angażuje się w odgrywanie konstruktywnej roli wspólnie z irlandzkim rządem i społecznością międzynarodową, aby zachęcać i aktywnie wspierać dialog między wszystkimi stronami oraz rozwijać trwały, włączający i zrównoważony proces rozwiązywania konfliktów. W kształtowaniu tych warunków przewodnictwo powinna przejąć Organizacja Narodów Zjednoczonych i Liga Arabska.
– Irlandia powinna odegrać rolę w rozwoju międzynarodowej inicjatywy pokojowej i rozwiązywania konfliktów dla Palestyny. Uważamy, że powinna to być kwestia narodowego konsensusu opartego na wdrażaniu prawa międzynarodowego.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. Sinn Fein
Photo Sinn Fein