Raporty końcowy, który stać się ma podstawą zmian, aż w 32 punktach zaleca zmiany, jakie powinno przejść Irish Rail, aby dostosować się potrzeb kraju, a jednocześnie odpowiadać wymogom czasów.
W raporcie zalecono, aby w Irlandii zaczęła powstawać szybka kolej, a cała inwestycja w modernizację sieci kolejowej i wymiana taboru miałaby zakończyć się w 2050 roku. Co istotne, dzisiaj pojawić ma się szczegółowy plan przekształcenia sieci kolejowej w kraju, a ta w 100 proc. stanie się elektryczna i jednocześnie powinna zwiększyć się jej przepustowość.
Ze wcześniejszych propozycji wiemy, iż najszybciej modernizacji doczekają się główne szlaki kolejowe łączące największe miasta ze stolicą, w tym Galway, z którego drogę do Dublina pociąg pokonywać ma w zaledwie 75 minut. Mówi się również, że trasa kolejowa z Dublina do Belfastu, również stanie się priorytetem, więc ta też będzie jedną z pierwszych, jakie poddane będą unowocześnieniu.
Głównym celem zmian jest elektryfikacja wszystkich tras kolejowych, ale i zwiększenie prędkości pociągów, a te powinny jeździć po zakończeniu prac z prędkościami w okolicach 200 km/h. Jak dodaje się w raporcie, niezbędne jest stałe zwiększanie częstotliwości kursowania pociągów, co stanie się odpowiedzią na rosnącą ilość podróżnych.
Całkowity koszt modernizacji szacuje się obecnie na 35 do 37 miliardów euro, a włączono te tego budowę linii kolejowej, która łączyć będzie kraj z dublińskim lotniskiem.
Kiedy cała inwestycja zostanie zakończona, długość linii kolejowych w kraju wydłuży się o około 700 kilometrów i wynosić ma prawie 3000 kilometrów. Przywracane i odzyskiwać mają sprawność porzucone i zamknięte niegdyś połączenia kolejowe, które obecnie wymagają wymiany torowisk i głębokich remontów infrastruktury kolejowej, nie wyłączając z tego dworców oraz stacji.
W jednym z punktów raportu znalazło się stwierdzenie, że kolej powinna połączyć też lotnisko Shannon z dublińskim aeroportem, natomiast cała ta trasa powinna kończyć się w Belfaście.
Zaproponowano, aby na głównych trasach pociągi międzymiastowe kursowały z częstotliwością, co godzinę, a w połączeniach regionalnych nie mniejszą niż co dwie godziny.
Pełny raport i propozycje zmian zaprezentuje dzisiaj minister transportu Eamon Ryan oraz minister ds. infrastruktury Irlandii Północnej John O’Dowd, a panowie spotkają się w Dundalk.
Zapowiadając publikację raportu, minister Ryan stwierdził:
– To ważny dzień dla wyspy Irlandii i najbardziej ambitna wizja kolei od stulecia, wprowadzająca nas w nową erę kolei. Kolej nie tylko pozwala nam przewozić więcej osób i towarów w bardziej zrównoważony sposób, ale jest także doskonałym łącznikiem, zapewniającym większą dostępność regionalną i zrównoważony rozwój regionalny. Cieszę się, że prace nad ustaleniem dalszych działań są już na zaawansowanym etapie, a Europejski Bank Inwestycyjny ma w tym swój udział.
Minister infrastruktury Irlandii Północnej John O’Dowd powiedział natomiast, że przegląd ten ma charakter „historyczny” i stanowi „oparte na dowodach ramy, które będą stanowić wytyczne dla przyszłych inwestycji w naszą sieć kolejową”.
Minister Ryan wyraził też nadzieję, że realizacja planu rozpocznie się bardzo szybko.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Fot. CC BY-SA 3.0 Suckindiesel