Irlandzka eksplozja w czasach Celtyckiego Tygrysa

Historia Irlandii nierozerwalnie wiąże się z piwem, a to właśnie ów trunek w różnych konfiguracjach obecny był na wyspie, chociaż wcześniej nie można było mówić, że jest tak bardzo popularny, jak dzieje się to obecnie.

W 1962 roku, kiedy pojawiły się dane Royals Ranking, spożycie piwa w Irlandii wynosiło rocznie 58,2 litra na jedną osobę, a to właśnie wtedy Zielona Wyspa zajmowała pod tym względem 12 miejsce. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia ilość ta wzrosła do 84,3 litra na osobę. Następnie można mówić o okresie stabilizacji, czy nawet wahań, bo były też spadki spożycia, jednak po rozpoczęciu okresu tzw. Celtyckiego Tygrysa, czyli od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, wzrost spożycia piwa dał już 97 litrów na osobę.

Irlandia potrzebowała zaledwie sześciu lat, by stać się największym konsumentem piwa na świcie, więc w 1996 roku statystyczny mieszkaniec wyspy spożywał 183 litry piwa rocznie. Wówczas Irlandia wyprzedziła nawet Czechy, gdzie piło się dużo piwa, ale o 26 litrów rocznie mniej.

Następnie spożycie piwa w kraju wzrasta do ponad 200 litrów na osobę, stabilizuje się, aby zacząć stopniowy marsz w dół i w 2004 roku każdy mieszkaniec Irlandii wypijał już tylko 150 litrów rocznie. Latami, w których spożycie piwa w Irlandii było jednym najniższych, są rok 2016, kiedy piło się tutaj 117 litrów na osobę, ale i koniec dekady, kiedy spożycie wynosiło 120 litrów. Kolejnym „słabym” rokiem był 2021, gdy spożycie piwa podniosło się i wynosiło 116,3 litra na osobę.

Obecnie Irlandia wciąż jest jednym z państw, w których spożywa się całkiem duże ilości piwa, jednak największym konsumentem piwa na świecie pozostają Czechy – 140,1 litra, ale też Austria 110,5 litra, Chorwacja 95,8 litra i Polska 91,5 litra na osobę.

Jak pokazują dane statystyczne, sprzedaż piwa w 2022 roku wzrosła o 18,5%, chociaż w ostatnich latach od 2019 roku spadło łącznie o 7,8% i o 30% w ostatnim dwudziestoleciu. Piwo można nazwać również jednym z najpopularniejszych napojów alkoholowych w Irlandii, które zagarnęło 43,5% całego rynku alkoholowego, a jest to wzrost od 2021 roku o 6,3%. Sprzedaż piwa w pubach, restauracjach i hotelach stanowiła o sprzedaży 63,5% całego piwa sprzedanego w kraju w 2022 roku. 

Największy pakiet piw sprzedawanych w Irlandii stanowią te typu lager i zawładnęły 58,8 proc. rynku, a stouty to 34,7% rynku. Piwa typu ALE to 4,8% rynku. W kraju coraz chętniej spożywa się piwa bezalkoholowe, które zawładnęły już 1,7% całego rynku piwowarskiego w Irlandii, a oznacza to, że ich sprzedaż sprzed pięciu lat podniosła się czterokrotnie.

Jeżeli wziąć pod uwagę produkcję na wyspie, wytwarza się tutaj 72,6% piw typu stout, 22,8% lagera i 4,6% typu ALE.

W ujęciu rocznym produkcja piwa w Irlandii podniosła się o 110%, więc do 8,1 miliona hektolitrów, a eksport piwa wzrósł o 14%.

Bogdan Feręc

Źr. Ibec

Photo by Timothy Dykes on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Taki mokry kraj
UE zakazuje importu