Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Irlandzka armia przeszkoli ukraińskich żołnierzy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Departament Obrony podjął decyzję o szkoleniu ukraińskich żołnierzy w ramach niedawno utworzonej Misji Wsparcia Wojskowego Unii Europejskiej (EUMAM).

Szkolenia prowadzić będzie 30 irlandzkich członków Defence Forces, poinformował minister obrony Micheál Martin. Jak podkreślił minister, szkolenia nie będą odbywały się na terenie Irlandii, a w innych państwach członkowskich unii Europejskiej.

Minister obrony Micheál Martin:

– Biorąc pod uwagę niezłomne wsparcie Irlandii dla Ukrainy oraz znaczne doświadczenie naszych Sił Obronnych w prowadzeniu szkoleń zarówno w kraju, jak i za granicą, rząd uważa udział Sił Obronnych w tej misji za ważny sygnał w niezachwiane poparcie Irlandii i solidarność z Ukrainą. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni niewybuchami bomb i wydarzeniami na Ukrainie i dlatego są pewne obszary, w których, jeśli możemy pomóc, zrobimy to po stronie szkoleniowej.

Departament Obrony uważa, że misja szkoleniowa będzie wsparciem Ukrainy na wysokim poziomie, ale dodaje, iż uniknie w ten sposób oskarżeń, jakie mogłyby płynąć ze strony rosyjskiej.

Już w październiku 2022 roku ambasador Federacji Rosyjskiej w Irlandii Jurij Fiłatow mówił, że jakiekolwiek wojskowe zaangażowanie Irlandii w pomoc dla Ukrainy, w tym usuwanie min przeciwpiechotnych spowoduje, że Irlandia zostanie uznana przez władze Rosji, jako kraj bezpośrednio włączający się w konflikt.

Ambasador Fiłatow powiedział wtedy:

– Nie da się obejść faktu, że angażując się w pomoc ukraińskiemu wojsku, czy to w usuwaniu min, czy w inny sposób, Irlandia byłaby wyraźnie zaangażowana w toczący się konflikt w sposób bezpośredni.

Podstawowym celem EUMAM Ukraina jest wypracowanie wyższych zdolności militarnych ukraińskiego wojska, co podniesie możliwość obrony swojego terytorium, ale też zwiększy poziom ochrony osób cywilnych. Wojskowi z doświadczeniem na polu walki, wspierani będą przez dowódców sztabowych, aby przekazać wiedzę z zakresu zarządzania polem walki, ale też siłami zbrojnymi. W szkoleniach wezmą udział oficerowi ze sztabu Planowania Wojskowego i Prowadzenia Działań i Zdolności (MPCC) z siedzibą w Belgii oraz z wielonarodowego Dowództwa Szkolenia Specjalnego (STC) w Niemczech.

Departament Obrony Republiki Irlandii dodaje, że wkład finansowy Irlandii przekazywany na Europejski Instrument na rzecz Pokoju, dotyczy wyłącznie sprzętu nieśmiercionośnego, co jest zgodne z warunkami, na jakie zgodził się rząd w Dublinie.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Irish Defence Forces CC-2.0

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version