Irlandzcy naukowcy chcą regulacji w kwestii sztucznej inteligencji

Kiedy Włochy zakazały, co stało się dzisiaj, używania oprogramowania ChatGPT i jemu podobnych, również w Irlandii pojawiły się głosy, że możliwość użytkowania AI w kraju trzeba przynajmniej dobrze uregulować.

Już wcześniej wyrażano obawy, że sztuczna inteligencja znacznie może wpływać na dużą część populacji na świecie i dlatego w początkach tego tygodnia Elon Musk oraz eksperci od zagadnień technologicznych podpisali list otwarty, w którym wzywają do powstrzymania rozwoju najpotężniejszych systemów AI. W liście podkreślono, iż nie są oni przeciwnikami technologii, ale należy sprawdzić, jaki ma lub może ona mieć na ludzi.

Jedną z osób, jaka podpisała się pod listem, jest profesor Noel O’Connor ze School of Electronic Engineering na Dublin City University, a jest też dyrektorem generalnym Centrum Badawczego Insight SFI ds. Analizy Danych, który uważa, że nie można pozostawić tego działu technologii bez nadzoru.

Profesor Noel O’Connor stwierdził:

– Myślę, że jest to mile widziany ruch ze strony niektórych części społeczności naukowych, aby powiedzieć, że może powinniśmy się tu zatrzymać i pomyśleć o tym, co robimy, zanim rzucimy się na oślep w rozwój tego typu technologii. Nie jest to wezwanie do wstrzymania całego rozwoju sztucznej inteligencji, tylko tych niesamowicie potężnych dużych modeli językowych, które mogą generować treści.

We Włoszech rozpoczęło się również dochodzenie, co ma związek z obawami, które dotyczą prywatności, a jak podaje Irlandzka Komisja Ochrony Danych, ona również bada sprawę i współpracuje ze swoim włoskim odpowiednikiem. Irlandzka Komisja Ochrony Danych potwierdziła jednocześnie, że takie same prace toczą się we współpracy z organami unijnymi, by wypracować modele postępowania.

Unia Europejska rozpoczęła natomiast prace nad stworzeniem przepisów, które dotyczyć mają bezpośrednio sztucznej inteligencji, jej wykorzystania i zastosowań, a unijna ambasador Irlandii w dziedzinie sztucznej inteligencji dr Patricia Scanlon mówi, że te nowe przepisy powinny być raczej ostre.

Dr Patricia Scanlon:

– Sztuczna inteligencja ma wiele zalet, ale nie można po prostu brać innowacji dla samej innowacji i pozwalać, by działo się to bez kontroli. Potrzebujemy kontroli i równowagi dla tak potężnej technologii.

UE jest zdania, że niezależnie od tego, czy są to podróbki, które mogą nas skłonić do myślenia, czy ​​są prawdziwe, czy też cyberprzestępcy używający chatbotów do pomocy w swoich oszustwach, wydaje się, że czas na uregulowanie przyszłości już nadszedł.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Obraz Markus Winkler z Pixabay 

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Europejska inflacja
Najnowsze dane pokaz