Irlandia zapewni UE 120 żołnierzy
Nowa strategia Unii Europejskiej w zakresie szybkiego reagowania na wzmocnienie bezpieczeństwa unijnego oraz zwiększenie możliwości działań pokojowych, wymaga stworzenia sił, które zdolne będą do odpierania i niwelowania zagrożeń.
Oznacza to, że każde z państw zobowiązane zostało, by wyznaczyć odpowiednią do ilości mieszkańców lub obszaru ilość żołnierzy, którzy będą w stałej gotowości bojowej, a w przypadku Irlandii będzie to od 100 do 120 żołnierzy. Taka ilość ma być w 12-miesiecznej gotowości do działań od 2025 roku, a wejdą w skład Rapid Deployment Capacity (RDC), czyli Sił Szybkiego Reagowania UE.
Nowa unijna inicjatywa zapewni więc 5000 żołnierzy, którzy będą w stanie zareagować na wszelkiego typu zagrożenia w krótkim czasie, a będą wykorzystywani do stabilizacji sytuacji nagłych, przy katastrofach humanitarnych, zapobieganiu czystkom etnicznym, jednak przed ich użyciem, zgodę na to będą musiały wydać państwa członkowskie.
W całej Unii Europejskiej powstanie kilka takich grup, z których jedna będzie w stałej gotowości, a wymieniać się będą gotowością rotacyjnie. Każda z takich grup będzie też w pełnej gotowości bojowej w okresie 12 miesięcy.
Obecnie, grupy szybkiego reagowania UE liczą łącznie 1500 żołnierzy i pozostają w gotowości przez pół roku.
Szczegóły propozycji wymagają teraz doprecyzowania, powiedział generał brygady irlandzkich Sił Obronnych Gerald Buckley, który jest przedstawicielem Republiki Irlandii w Komitecie Wojskowym UE. Irlandzkie wojsko włączone zostanie do kontyngentu szybkiego reagowania pod dowództwem niemieckim i stanie się częścią pierwszych sił RDC, jakie zostaną aktywowane. Wcześniej, jak dodał generał Buckley, irlandzkie wojsko przejść musi cały proces certyfikacji międzynarodowej, więc wykazać swoją zdolność do działań, jakie stawia przed nim uczestnictwo w siłach szybkiego reagowania UE.
Generał uważa, że gotowość do działań, jakie rozpocząć mają się w 2025 roku, irlandzka armia osiągnie już w styczniu 2024 roku, więc na długo przed terminem. Żołnierze będą wtedy intensywnie szkoleni, wyjadą na zagraniczne misje, a także zapoznawani będą z nowymi taktykami wojskowymi i sposobami radzenia sobie z zagrożeniem.
W 2025 roku irlandzka grupa szybkiego reagowania wejdzie w stan pełnej gotowości i w takiej pozostanie przez 12 miesięcy.
Niezależnie od tego w Irlandii powstanie grupa, która przejdzie szkolenie w zakresie unijnej misji szkoleniowej dla Ukrainy. Szkolenia odbywać będą się w Polsce, gdzie umiejscowiona będzie siedziba główna EU Assistance Mission Ukraine (EUAMU) – podległa kwaterze głównej w Niemczech. Kontyngent z Irlandii zapewniać będzie doradztwo i wsparcie merytoryczne siłom ukraińskim oraz szkolenie wojskowe.
Bogdan Feręc
Źr: The Times
Image Hibernian at en.wikipedia