Uniwersytet Technologiczny w Dublinie stwierdził, że emisję jego gazów cieplarnianych można zmniejszyć o połowę do 2030 roku, o ile uda się pozyskiwać ciepło z odwiertów w ziemi.
Jak przekonują naukowcy z tego uniwersytetu, odwierty nie muszą być wcale bardzo głębokie, bo do 500 metrów, ziemia magazynuje ciepło uzyskane ze słońca, a następnie występuje już promieniowanie cieplne jądra ziemi. To z kolei oznacza, że odwiert o głębokości ok. 1000 metrów, miałby zdolność odpowiedniego ogrzania wody, którą można wykorzystać do ogrzewania budynków.
Co istotne, głębsze odwierty pozwalają na pozyskanie jeszcze większych ilości ciepła, a te będą miały zdolność przemiany wody w parę, którą następnie można wykorzystać do napędzania turbin produkujących prąd.
Irlandia nie jest położona w pobliżu uskoków tektonicznych, które wyprowadzają na powierzchnię roztopione skały, więc ułatwiają zadanie w pozyskiwaniu ciepła, jednak nie można też powiedzieć, że nie ma możliwości korzystania z energii geotermalnej.
Na początku tego roku Uniwersytet Technologiczny z Dublina i Geological Survey Ireland zawiązały współpracę, aby wykonać próbny odwiert na głębokość 1000 metrów i sprawdzić, jaka głęboko pod uczelnią panuje temperatura. Wyniki mogą dać odpowiedź, czy Irlandia powinna poważnie zająć się rozwojem technologii geotermalnej, a jak dodają eksperci, już pierwsze wyniki badań są obiecujące.
Dla Irlandii szacunki wykazały, że każdy kilometr w głąb ziemi, podnosi temperaturę o 21 stopni Celsjusza, jednak okazało się, że na głębokości 1 kilometra pod ziemią, jest już 38,5°C. Wcześniej spodziewano się, że na tej głębokości temperatura maksymalna będzie w okolicach 30 stopni, ale i to było założeniem błędnym i przekracza ona oczekiwania geologów.
Określono więc, że wynik pomiarów jest szczególnie dobry dla Dublina, a daje impuls do pogłębienia odwiertu, żeby przekonać się, jak ciepło jest na głębokości 1500 i 2000 metrów. O ile wskazania temperatury zostaną podwojone lub nawet potrojone, prawdopodobnie powstanie entuzjastyczny raport w tej sprawie, który przekazany zostanie kręgom naukowym w Irlandii oraz rządowi.
W dokumencie naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Dubinie i Geological Survey Ireland będą musieli też określić, czy i ile ciepła z takiego odwiertu będzie można wykorzystać i czy będzie to opłacalne.
Część świata nauki twierdzi, że geotermia w połączeniu z innymi źródłami pozyskiwania energii z zasobów naturalnych, może dać w przyszłości doskonałe rezultaty i całkowite odejście od nośników energii ze źródeł kopalnych. Naukowcy potwierdzili też, że ani energia pozyskiwana z wiatru, ani ze słońca, nie będzie niezawodna, więc należy do niej dołączać kolejne, które nie są tak podatne na warunki atmosferyczne.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Tommy Kwak on Unsplash