Irlandia za wszelką cenę dotrze do realizacji celów klimatycznych
Minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, iż Irlandia nie ma obecnie żadnej wymówki, aby nie wypełniać obietnic, jakie złożyła w zakresie działań klimatycznych, więc dotrze do wyznaczonych celów.
Irlandia, jak dalej mówił Coveney, ma odpowiednie zasoby naturalne, aby przejść transformację energetyczną, a sugerował w ten sposób, iż to wiatr stanie się energetycznym motorem zmian. Wg ministra mieszkańcy wyspy nie byliby zadowoleni, gdyby Irlandia nie dotrzymała słowa i nie udało się jej przejść na czyste zasilanie, powiedział Simon Coveney na szczycie klimatycznym COP27 w Sharm El Sheikh w Egipcie. Szef resortu spraw zagranicznych dodał również, że Irlandia przybyła na ten szczyt ze zobowiązaniami, ale zaznaczył, że w ostatnim roku, nie wszystko poszło zgodnie z planem, więc emisja gazów cieplarnianych została przekroczona. Coveney powiedział jednocześnie, iż trzeba sobie zacząć z tym radzić znacznie lepiej.
Simon Coveney:
– Jesteśmy krajem rozwiniętym, jesteśmy krajem zamożnym i mamy obowiązek osiągnąć szczyt raczej wcześniej niż później pod względem emisji, a następnie zacząć robić znaczące postępy w ograniczaniu emisji. Rząd nie ma złudzeń co do wyzwania, przed którym stoimy, ale mamy bardzo wiarygodny plan, aby doprowadzić nas tam, gdzie musimy być, czyli co roku zmniejszać emisję. Myślę, że w przyszłości COP będzie skutecznie rozliczać kraje takie jak Irlandia z wywiązywania się z tego, co obiecaliśmy. W Irlandii nie potrzebujemy nawet COP, żeby nam o tym przypomnieć, ponieważ mamy ustawodawstwo. Mamy prawny obowiązek realizacji tych celów. Myślę, że jeśli Irlandii nie uda się osiągnąć tych celów, ludzie będą słusznie krytyczni. Kiedy porównasz nas do wyzwania, przed którym stoi wiele innych mniej rozwiniętych krajów i bez zasobów, które mają, aby sprostać tym wyzwaniom, naprawdę nie mamy wymówki, aby Irlandia nie działała pilnie i była skuteczna.
Minister bronił też deklaracji Irlandii, iż przekaże biedniejszym krajom więcej pieniędzy na walkę ze zmianami klimatycznymi i przechodzeniem na czyste źródła energii, a w tej kwestii powiedział:
– Kiedy spojrzysz na presję, pod którą znajdują się niektóre kraje, niezależnie od tego, czy są to małe rozwijające się państwa wyspiarskie, w których ludzie muszą być przenoszeni z dala od podnoszącego się poziomu mórz, czy też jest to kraj taki jak Somalia, w którym ludzie oglądają piąty sezon z rzędu bez deszczu, zaczynasz zdawać sobie sprawę, że to nie jest dyskusja akademicka.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Matt Palmer on Unsplash