Irlandia wycofuje się z Mali

Irlandzki rząd zapowiedział, iż zmniejszy swój kontyngent wojskowy na Mali, kiedy ujawniono, że do tego kraju przybyła rosyjska grupa najemników.

Irlandia już właściwie zadecydowała, iż jej misja w ramach operacji ONZ prowadzona w Mali, a ma na celu wpieranie procesów politycznych w tym państwie, nie może być kontynuowana, gdyż wzrosło zagrożenie dla irlandzkich żołnierzy. Tym samym oczekuje się wycofania 14 wojskowych rozmieszczonych w Minusmie, jacy do tej pory stanowią wsparcie dla sił unijnych i ONZ stacjonujących na Mali.

Dodatkowo mówi się, iż w rejonie zakwaterowania irlandzkich żołnierzy, znacznie wzrosła aktywność lokalnych bojówek, które teraz wspierane mają być przez najemników z tzw. Grupy Wagnera, a ta oskarżana jest przez świat o łamanie praw człowieka, w tym czystki etniczne i zbrodnie na ludności cywilnej miast i wsi. Grupie Wagnera przypisuje się również egzekucje na bezbronnych częściach niektórych społeczności, w tym w byłych republikach radzieckich i na Ukrainie.

Irlandzki oddział specjalistyczny służący w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej (EUTM) w Mali, ma na celu pomoc tamtejszemu rządowi w przywracaniu praworządności poprzez szkolenie sił lokalnych. Na Mali pozostanie tylko 6 członków misji z 20-osobowej ekipy z Irlandii, co podkreśla się w komunikacie.

Mali jest obecnie uważane za jeden z najniebezpieczniejszych posterunków sił pokojowych na świecie, a działają tam m.in. radykalne grypy islamskie, które kierują się ideałami Al-Kaidy oraz Państwa Islamskiego.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Państwa nie chcą o
Zieloni już przegra