Na szczycie w Brukseli, a podczas posiedzenia z udziałem Wołodymyra Zełenskiego padły ważne deklaracje, a te mają szerszy kontekst.
Przede wszystkim zapewniono ukraińskiego prezydenta, iż wciąż może liczyć na pomoc wojskową i humanitarną, ale też na późniejszą w osądzeniu odpowiedzialnych za rozpoczęcie wojny i jednocześnie na wsparcie w odbudowie kraju.
W tej kwestii wypowiedziała się również Irlandia, a ta podkreślała, że jej neutralność zabrania udzielania pomocy wojskowej i militarnej, ale kontynuowane będzie wsparcie humanitarne oraz udzielana będzie pomoc uchodźcom wojennym.
Premier Leo Varadkar dodał również, że Ukraina może liczyć na pełne wsparcie Irlandii w zakresie ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej, bo Irlandia z całą pewnością takiego jej udzieli, a i nie będzie stawać na przeszkodzie do uzyskania przez Ukrainę statusu kraju unijnego.
To ważne słowa irlandzkiej delegacji w Brukseli, bo jasno wskazują, że proces stowarzyszeniowy może być kontynuowany, chociaż prawdę mówiąc, jest on złamaniem postanowień zawartych w Porozumieniach Mińskich. W tych jasno określono, że Ukraina powinna być krajem neutralnym, nie może starać się o członkostwo w NATO i innych organizacjach, które mogłyby wpływać na stosunki z Federacją Rosyjską.
Ukraina uznaje jednak, że Porozumienie Mińskie zostało zerwane przez samą Rosję, kiedy 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja na Ukrainę.
Bogdan Feręc
Źr: Reuters
fot. Paweł Bobołowicz Radio Wnet