Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Irlandia umożliwia unikanie płacenia podatków

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z raportu „State of Tax Justice 2023”, który stworzony został przez Tax Justice Network, wynika, że Irlandia jest jednym z państw „współwinnych” i oskarżono ją o „umożliwianie międzynarodowych nadużyć podatkowych”.

W dokumencie znalazł się również zapis, iż Zielona Wyspa jest jednym z krajów, który dotknięty jest unikaniem podatków przez osoby prywatne. Szef działu badań w Tax Justice Network Miroslav Palansky stwierdził, że analiza danych z Irlandii pozwoliła, aby umieścić kraj na 10 miejscu w rankingu.

Na Twitterze Miroslav Palansky napisał:

– Irlandia jest jednym z krajów najbardziej udzielającym się w umożliwianiu międzynarodowych nadużyć podatkowych. Odgrywa istotną rolę w wielu najbardziej szkodliwych schematach międzynarodowych nadużyć podatkowych.

Co ważne, takie zachowanie kraju, niesie ze sobą straty finansowe dla innych państw, ale przynosi też szkodę dla tutejszego systemu podatkowego.

Miroslav Palansky dodaje:

– Korzyści z tych działań w rajach podatkowych na ogół odnoszą tylko najbogatsi, przy zerowej korzyści dla zdecydowanej większości ludzi, którzy faktycznie żyją w rajach podatkowych – ostatecznie ma to bardzo negatywny wpływ na gospodarki rajów podatkowych i stwarzanie nierówności.

Wg Tax Justice Network, Irlandia traci rocznie ok. 600 mln $, a dzieje się to ze względu na globalne nadużycia podatkowe, jakie są dziełem międzynarodowych koncernów. Jak wynika natomiast z wyliczeń Tax Justice Network ze względu na nadużycia podatkowe, jakich dokonują osoby prywatne, wyspa może tracić również od 13 mld $ rocznie, a wynika to przede wszystkim z unikania lub uchylania się od płacenia podatków.

Dodatkowo stwierdzono, iż Zielona Wyspa, odpowiedzialna jest za 4,23% wszystkich światowych strat podatkowych, co można przełożyć na 430 mld €. W raporcie użyto również stwierdzenia, że „Irlandia jest rajem podatkowym”, jednak to określenie zakwestionowane zostało przez tutejszy resort finansów.

Irlandzki Departament Finansów stwierdził, że to nadużycie, aby określać wyspę „rajem podatkowym”, a zaznacza się w komunikacie, iż jej działania i polityka podatkowa oraz gospodarcza opiera się na przyciąganiu inwestycji.

W oświadczeniu Departamentu czytamy:

– Nasza konkurencyjna, ale i sprawiedliwa stawka podatku dochodowego od osób prawnych to tylko jedna część tej oferty, którą uzupełnia nasza dobrze wykształcona, młoda i anglojęzyczna siła robocza, wraz z systemem prawnym common law oraz stabilnym otoczeniem politycznym, czyni z Irlandii atrakcyjną bazę dla przedsiębiorstw w UE.

Departament powiedział również, że kraj wykorzystuje swoje silne powiązania z USA i jest „w pełni zaangażowany” w międzynarodową umowę podatkową OECD.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Alexander Grey on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version