Irlandia przekaże Ukrainie dodatkowe 100 mln €

Wicepremier Simon Harris powiedział, iż pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi pojawiła się potężna przepaść w kwestii ukraińskiej i pomimo tego rozdźwięku, Irlandia nadal będzie udzielać wsparcia Ukrainie.
Z tego m.in. powodu wicepremier Harris zadeklarował, że na jednym z posiedzeń rządu, jakie odbędą się w tym tygodniu, postawi wniosek o przekazanie Ukrainie pomocy na nieśmiercionośną broń militarną w kwocie 100 mln €. Simon Harris dodał, że bardzo zaniepokoiła go rozmowa obu prezydentów w Białym Domu, a dodał:
– Jest tu tylko jeden agresor i jego imię brzmi Putin. Nie ma dwóch równych sobie osób i nie podoba mi się żadna próba przedstawienia tego, co dzieje się na Ukrainie, jako jakiegoś rodzaju kłótni między sąsiadami. Nadszedł czas, aby stanąć po właściwej stronie historii i faktycznie stanąć w obronie Karty Narodów Zjednoczonych, stanąć w obronie wolności, stanąć w obronie suwerenności kraju.
– Jest kraj, który żył spokojnie w Europie, który został brutalnie i nielegalnie najechany przez Rosję. Irlandia będzie wspierać Ukrainę, podobnie jak Europa, a w tym tygodniu podczas posiedzenia gabinetu przedstawię konkretne propozycje, aby zapewnić Ukrainie większą pomoc finansową ze strony Irlandii w praktyczny sposób.
– Można śmiało powiedzieć, że w tej kwestii między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską pojawiła się przepaść. To było widoczne nie tylko w Gabinecie Owalnym w zeszłym tygodniu, choć był to bardzo namacalny sposób widzenia, można było to również zobaczyć na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdzie Stany Zjednoczone Ameryki głosowały razem z Białorusią, Rosją i Koreą Północną, a nie ze swoimi europejskimi sojusznikami.
– Myślę, że to pokazuje przepaść, jaka rozwinęła się w podejściu. Jednakże Unia Europejska i Irlandia są w stanie zapewnić praktyczną pomoc Ukrainie. To, co widzimy u naszego najbliższego sąsiada, Zjednoczonego Królestwa, jest praktycznym sposobem na zjednoczenie narodów podzielających poglądy.
Wicepremier Simon Harris powiedział również, że najpewniej już jutro przedstawi wniosek o przekazanie dodatkowego wsparcia finansowego Ukrainie.
Simon Harris:
– Będzie to zasadniczo polegać na przekazaniu pieniędzy, które zostaną wykorzystane na zakup takich rzeczy, jak pojazdy opancerzone, które mogą pomóc w rozminowywaniu i stosowaniu środków ochrony cybernetycznej, a także w nieśmiercionośnym użyciu sprzętu wojskowego. Osobnym, ale powiązanym z tym wydarzeniem będzie posiedzenie Rady Europejskiej pod koniec tygodnia, na którym Unia Europejska podejmie decyzję w sprawie pakietu wsparcia, jaki chce wdrożyć, a Irlandia oczywiście również będzie musiała się do tego przyczynić. Jakikolwiek byłby koszt, koszt jego niezapłacenia jest o wiele większy w kontekście bezpieczeństwa Unii Europejskiej, w kontekście obrony suwerennego kraju, największego kraju na kontynencie europejskim.
Wicepremiera zapytano również, czy jest zwolennikiem zaproszenia do Irlandii prezydenta Donalda Trumpa?
Simon Harris:
– Prezydenci Stanów Zjednoczonych, a także przywódcy z całego świata, są zawsze mile widziani w Irlandii. Zawsze podchodzimy do tego w ten sposób, że lepiej nawiązywać kontakty z ludźmi, z którymi się różnimy, niż samemu schodzić z boiska.
Bogdan Feręc
Źr. Breaking News
Photo by Daniele Franchi on Unsplash