Tysiące demonstrantów wzięło udział w propalestyńskim marszu, jaki odbył się w centrum Dublina.
Demonstracja była częścią trwającej serii marszów wzywających do zakończenia izraelskiej kampanii w Gazie po atakach Hamasu z 7 października i żądających podjęcia przez rząd działań, w tym nałożenia sankcji na Izrael. Protestujący zebrali się w sobotę w Ogrodach Pamięci na Parnell Square o godzinie 13:00 i pomaszerowali do Leinster House na wiec przed Dáil.
Irlandzka piosenkarka folkowa Christy Moore była jedną z osób przemawiających na wiecu. Wśród mówców znaleźli się także przewodnicząca Irlandzkiej Kampanii Solidarności z Palestyną Zoe Lawlor i palestyńska prawniczka zajmująca się prawami człowieka Tala Nasir.
Zoe Lawlor powiedziała:
– Tysiące z nas maszerowało przez prawie 200 dni ludobójstwa dokonanego przez izraelski apartheid w Gazie. Wzywamy wszystkich, którym zależy na prawach Palestyny, aby się nie poddawali. Widzimy, że powoli, ale prawdopodobnie, zmuszamy rząd do działania. Dlatego tak ważne jest, abyśmy utrzymywali presję na podjęcie rzeczywistych działań w celu ukarania Izraela za jego zbrodnie. Każdy dzień bezczynności oznacza większą liczbę ofiar śmiertelnych w Palestynie i dalszą normalizację ludobójstwa.
Taki sam propalestyński marsz odbywał się w Cork, gdzie przyszło na niego setki mieszkańców tego miasta i najbliższej okolicy. Marsz i wiec Kampanii Solidarności Palestyny w Cork był 27. cotygodniową demonstracją odbywającą się w mieście od października ubiegłego roku.
W przemówieniu na wiecu senator Frances Black wezwała rząd do „podjęcia znaczących działań w obronie zasad globalnej solidarności, praw człowieka i prawa międzynarodowego”.
Premier Irlandii Simon Harris współpracował wcześniej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, aby przekonać kilka państw europejskich do podpisania się pod wspólnym uznaniem palestyńskiej państwowości. Harris powiedział, że będzie nadal współpracować ze swoimi europejskimi odpowiednikami w sprawie konieczności natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i uwolnienia wszystkich zakładników.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Ömer Yıldız on Unsplash