Czyli całą, bo przecież tę zdrową, można kupić tylko w wyznaczonych miejscach, a te krzyczą hasłami, że właśnie tam jest ta nadająca się do spożycia przez ludzi i nic im się wówczas nie stanie.
Porzucając ton kpiarstwa, ponieważ sprawa wydaje się istotna, główny specjalista ds. otyłości w HSE profesor Donal O’Shea stwierdził, że Irlandia powinna iść w stronę prawodawstwa Wielkiej Brytanii, która dodatkowo opodatkowała całą tzw. niezdrową żywność. To z kolei może pomóc w rozwiązaniu problemu otyłości wśród dzieci, ale też osób dorosłych, co może być korzystne z punktu widzenia zdrowia społecznego.
Profesor Donal O’Shea powiedział:
– Chciałbym, aby podatek cukrowy został rozszerzony na inne produkty wysoko przetworzone. Dotarliśmy do takiego punktu, że mamy do czynienia z absolutnym kryzysem zdrowotnym, który trwa każdego dnia. To jest spowodowane tym, co jemy i pijemy, i myślę, że powinniśmy to opodatkować – i powinniśmy przeznaczyć dochody z tego podatku na wygenerowanie potencjału, którego potrzebujemy w naszej służbie zdrowia.
Marcowe badanie pokazało, że w Irlandii już 60% dorosłych cierpi z powodu otyłości lub ma nadwagę, natomiast poziom ochrony kupujących przed tzw. szkodliwą żywnością jest „naprawdę niski”, powiedział profesor O’Shea, który dodaje:
– Niedawno odwiedził mnie znajomy z Nowej Zelandii, który był przerażony układem naszego supermarketu. Powiedział, że w Nowej Zelandii jest zupełnie inaczej. Portugalia również nas wyprzedziła pod względem aktywności na tym polu i powiedziała: 'Wiecie, dość!’ Mamy absolutny kryzys zdolności wytwórczych w naszej służbie zdrowia; mówi się nam, że w przyszłym roku będziemy mieli mniej pieniędzy niż w tym roku – a opieka zdrowotna będzie tylko droższa. Więc nie możemy tego zrobić za mniejsze pieniądze.
Podobnego zdania jest profesor immunologii na katedrze biochemii O’Neill, który uważa, że przemysł spożywczy jest poniekąd odpowiedzialny za zły stan zdrowia mieszkańców Irlandii, bo stosuje niezdrowe zamienniki zdrowych produktów.
Prof. Luke O’Neill:
– Podniesiesz cenę, a staną się dwie rzeczy. Przemysł spożywczy i napojowy zmienia formuły i zmniejsza zawartość niezdrowych substancji, takich jak cukier itp. w swoich produktach. Więc konsumpcja zmienia się i spada – i jeśli uda się to zmienić na poziomie populacji nawet o jeden procent, odniesie się ogromne korzyści dla zdrowia na poziomie populacji.
*
Podatek cukrowy w Irlandii wprowadzono już jakiś czas temu, ale do tej pory nie ma badań, które mówią, jak bardzo z tego powodu irlandzkie społeczeństwo straciło na wadze. Tym samym słowa panów profesorów są w mojej ocenie pozbawione szczypty nawet realizmu i tak będę uważał, dopóki nie zobaczę wyników analiz.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Kenny Eliason on Unsplash