Irlandia powinna być liderem rozwoju sztucznej inteligencji
Wg niektórych osób, Irlandia ma potencjał, aby w najbliższej przyszłości stać się wiodącym ośrodkiem rozwoju sztucznej inteligencji, ale też regulacji w tej dziedzinie i to na arenie międzynarodowej.
Takiego zdania jest dyrektor generalny firmy Glavia AI John Clancy, który dodaje, że Unia Europejska powinna rozpocząć szerokie inwestycje, warte „dziesiątki miliardów” w rozwój sztucznej inteligencji, aby nie zostawać w tyle za innymi światowymi potęgami w tej dziedzinie.
John Clancy:
– W tym tygodniu Unia Europejska ogłosiła, że przeznaczy 1,4 miliarda dolarów na inwestycje we wszystkie rodzaje sztucznej inteligencji. Dla porównania, OpenAI wydało w tym roku już 1,4 miliarda dolarów na współpracę z jedną firmą. Nie traktujemy tego wystarczająco poważnie – musimy przeznaczyć dziesiątki miliardów w całej UE i zbudować odpowiednie ramy.
Jak twierdzi John Clancy, większość prac nad rozwojem sztucznej inteligencji prowadzi się teraz w USA, a to właśnie tam regulacji jest najmniej, więc właściwie nikt nie sprawuje kontroli nad kierunkami rozwoju, co może być niekiedy zagrożeniem.
John Clancy:
– Musimy to zrobić tu. Irlandia ma szansę skupić się na tym właśnie tutaj. Jesteśmy już liderami w dziedzinie technologii, dlaczego nie mielibyśmy być liderami w dziedzinie regulacji? Nie traktujmy tego jako czegoś negatywnego, traktujmy to jako coś pozytywnego – w ten sposób zjednoczymy wszystkich.
Prawa i kierunki rozwoju powinny być na tyle pozytywne, by zapobiegać ingerencji AI w niektóre dziedziny życia, więc np. w sferę polityki.
John Clancy:
– Można by stworzyć scenariusz rozmowy z jednym, konkretnym kandydatem. Następnie można wprowadzić ten skrypt do dużego modelu językowego. Możesz powiedzieć, chcę głosu Kamali Harris lub Donalda Trumpa albo dowolnego preferowanego przez ciebie kandydata. Następnie możesz nałożyć na to ich faktyczne wypowiedzi, umieścić ich w miejscu, w którym chcesz, aby to mówili, i przekazywać to dalej, do czasu jego zniszczenia.
Clancy stwierdził, że chociaż nie wierzy, że technologia ta „przejmie władzę nad planetą”, powinniśmy pogodzić się z faktem, że sztuczna inteligencja nie zniknie z naszego życia w najbliższym czasie, a raczej nie stanie się to już nigdy.
Bogdan Feręc
Źr. Newstalk
Image by Alexandra_Koch from Pixabay