Irlandia popiera przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej

Większość irlandzkiego społeczeństwa, która wypowiedziała się w sondażu przeprowadzonym przez Ireland Thinks, stwierdziła, że Ukraina ma ich wsparcie w dążeniu do wstąpienia do Unii Europejskiej, ale respondenci dodają, że nie chcą przyspieszenia prac zjednoczeniowych.


Z ankiety wynika, że 72% statystycznych mieszkańców Irlandii przychylnie patrzy na przystąpienie Ukrainy do UE i chce włączenia tego państwa do unijnych struktur. Jednak 39% jest zdania, że ma się to dziać zgodnie z typowym harmonogramem i po spełnieniu warunków członkostwa.

W grudniu 2023 roku Rada Europejska zadecydowała, iż rozpocznie rozmowy akcesyjne z Ukrainą, która miałaby stać się 28 krajem unijnym, a w listopadzie, czyli miesiąc wcześniej, Komisja Europejska rekomendowała Radzie taki krok. Wcześniej, bo w marcu 2022 roku, więc tuż po inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Kijów zwrócił się do Brukseli o przyspieszenie rozmów zjednoczeniowych, a status kandydata Komisja Europejska nadała Ukrainie w czerwcu 2022 roku.

Status kandydata oznacza, że Unia Europejska widzi przesłanki i możliwości zjednoczenia z takim państwem, więc występują w nim zasady stabilnej demokracji, wolnego rynku, praworządności, ale też przyjęcia unijnego ustawodawstwa, zachodzi również możliwość przyjęcia europejskiej waluty i to zarówno w ocenie kraju kandydującego, jak i w opinii innych członków Unii Europejskiej.

W tym samym czasie przegłosowano również wniosek przyjęcia kandydatur Mołdawii oraz Bośni i Hercegowiny.   

Co jednak istotne, posłowie do Parlamentu Europejskiego podczas grudniowego głosowania, nie zgodzili się na specjalny tryb dla Ukrainy, czyli przyspieszony i zaznaczyli, że każdy kraj kandydat, musi spełniać wszelkie kryteria przyjęcia do UE. W ocenie europosłów będzie to gwarancją oraz dowodem na konsekwencję i zaangażowanie w proces zjednoczeniowy.

Parlament Europejski jest obecnie zdania, że najważniejsze kryteria, jakie spełnić muszą Ukraina, Mołdawia oraz Bośnia i Hercegowina, to demokracja, praworządność i przestrzeganie praw człowieka w połączeniu z ochroną mniejszości narodowych, a powinny być spełnione do końca tej dekady. Do tego dołączyć muszą reformy gospodarcze, które dostosowywać będą wszystkie trzy gospodarki do zasad unijnych.

Ireland Thinks na zlecenie The Journal zapytał też mieszkańców Irlandii, o ocenę reakcji Unii Europejskiej na wojnę na Ukrainie, a dla oceny ustalono skalę od 1 do 5, gdzie 5 oznacza bardzo dobrą. Średnia odpowiedzi w kraju wyniosła 3, więc kształtowała się w okolicach niepełnego zadowolenia.

67% respondentów wystawiło UE w działaniach wobec Ukrainy ocenę 3 lub 4, natomiast 13% stwierdziło, że należy się jej piątka. 20% jest zdania, że Unia Europejska pokpiła sprawę i wystawiona ocena to 1. Jedna piąta społeczeństwa Zielonej Wyspy nie popiera przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej i gdyby mogli to zrobić, z całą pewnością zablokowaliby prace nad zjednoczeniem tego państwa z UE.

W podziale na grupy wiekowe osoby powyżej 65 roku życia w 80% przypadków popierają przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, a połowa z nich popiera pomysł przyspieszenia prac zjednoczeniowych. Osoby w przedziale wiekowym od 18 do 34 lat rozkładają głosy prawie na pół, a warto dodać, że grupa niezdecydowanych, była marginalna.

Badanie przeprowadzone zostało na próbie 1255 pełnoletnich osób z całej Irlandii, a odbywało się w dniach od 2 do 7 lutego i uważane jest za miarodajne. Margines błędu statystycznego wynosi natomiast 2,8%.

Bogdan Feręc

Źr. PA Media / Ireland Thinks

Photo by Marek Studzinski on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ostatni dzień karna
Już wkrótce V Opol