Gabinet w Dublinie zwrócił się o poradę prawną do prokuratora generalnego, a w tej pyta, czy może dokonać przeglądu aktualnych oraz przyszłych umów handlowych pomiędzy Irlandią a Izraelem.
Prowadzi to wyłącznie do jednego wniosku, iż niezależnie od umów Unii Europejskiej z Izraelem, Irlandia chciałaby mieć pewność, że nie wspiera kraju, który stoi pod oskarżeniami o ludobójstwo w Strefie Gazy. Wcześniej ówczesny premier Leo Varadkar, a następnie jego następca Simon Harris, wystosowali prośby o przegląd przepisów i umów UE z Izraelem, jednak nie doczekali się pozytywnej reakcji szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a ta wydaje się wspierać inspirowany przez USA konflikt na Bliskim Wschodzie oraz wojnę USA z Rosją na Ukrainie.
Premier Simon Harris zwrócił się o kolejną poradę prawną, kiedy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze orzekł, że jego zdaniem osiedla izraelskie na terytoriach palestyńskich naruszają prawo międzynarodowe.
Wówczas premier Harris ponowił apel o dokonanie przeglądu umów międzynarodowych Unii Europejskiej z Izraelem, co zostało przez Komisję Europejską właściwie odrzucone.
Taoiseach Simon Harris:
– W świetle orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z początku tego lata, napisałem do prokuratora generalnego z prośbą o nową poradę dotyczącą szerszego zagadnienia handlu UE, na szczeblu irlandzkim, a także tego, gdzie leżą kompetencje. Także tego, czy w wyniku orzeczenia MTS cokolwiek uległo zmianie w stosunku do dotychczasowej opinii prawnej. Zawsze konsekwentnie powtarzałem, że niezwykle ważne jest, aby wszystkie kraje, a w szczególności UE, wykorzystały wszelkie dostępne im środki, aby doprowadzić do zawieszenia broni.
Z przepisów unijnych wynika jednak, że zgodnie z obowiązującymi normami, handel należy do kompetencji UE, co oznacza, że wszelkie szersze zmiany w polityce są sprawą UE, a nie poszczególnych państw członkowskich. Premier jest jednak zdania, że można znaleźć sposób, aby Irlandia podejmowała samodzielne decyzje w tej kwestii, więc handlu z Izraelem, ale powinien otrzymać w tej sprawie jasne stanowisko Urzędu Prokuratora Generalnego Republiki Irlandii.
O ile okaże się, że istnieją takie możliwości, więc wstrzymania handlu lub jego ograniczenia, Irlandia prawdopodobnie z takich skorzysta, więc ograniczy współpracę handlową z Izraelem. To spodoba się większej części mieszkańców Irlandii, którzy w części od dawna domagają się, aby wyspa zaprzestała wymiany towarowej z Państwem Żydowskim.
Co więcej, na poziomie społecznym podejmowane były już takie działania i wzywano do bojkotowania izraelskich towarów w irlandzkich sklepach.
Dzisiaj na godzinę 13:00 Irlandzka Kampania Solidarności z Palestyną zwołała ogólnokrajową demonstrację w związku z trwającym ludobójstwem Izraela w Strefie Gazy.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Marek Studzinski on Unsplash