Polska znalazła się w czołówce państw, które oferują pracę zdalną, a pod tym względem wyprzedziła nawet Irlandię i Stany Zjednoczone – do niedawna bastiony pracy zdalnej i hybrydowej.
Jak dowiadujemy się z analizy portalu pracy Indeed, Polska charakteryzowała się najwyższym odsetkiem oferowanych zdalnych ogłoszeń o pracy, a ten wyniósł nieco ponad 21%. W Irlandii takich ogłoszeń było 15%, co plasuje wyspę przed Niemcami, Francją i USA, ale za Wielką Brytanią, Austrią, Hiszpanią i Polską.
Odsetek ilości ogłoszeń o pracy zdalnej i hybrydowej w Irlandii spadł jednak w porównaniu z najwyższym poziomem 18,4%, który odnotowano w kwietniu 2021 r.
W USA obserwuje się nieznaczny spadek liczby zdalnych lub hybrydowych ofert pracy, a udział tego typu ogłoszeń obniżył się z 9,8% na początku 2022 r. do 8,6% na koniec stycznia 2024 roku.
W większości krajów, w tym w Irlandii, odsetek wyszukiwań pracy zdalnej lub pracy hybrydowej jest na historycznie wysokim poziomie, lub zbliża się do niego, co wskazuje na ciągłe zainteresowanie taką formą zatrudnienia przez osoby poszukujące pracy. Tworzenie oprogramowania, operacje IT i matematyka to trzy najważniejsze kategorie stanowisk z najwyższym odsetkiem irlandzkich ogłoszeń oferujących pracę zdalną lub hybrydową. We wszystkich tych kategoriach, stale rośnie zainteresowanie pracą zdalną lub hybrydową, a i wzrasta też, chociaż nieznacznie ilość ofert.
Starszy ekonomista w Indeed Jack Kennedy powiedział:
– Chociaż niektórzy pracodawcy uznali pracę zdalną lub hybrydową za skuteczny sposób zapewnienia pracownikom większej elastyczności bez pogarszania wydajności, inni wyrazili niezadowolenie z wyzwań organizacyjnych i zarządczych, jakie ona stwarza.
– Jednak na ciasnym rynku pracy wielu pracodawców wierzy, że może to pomóc przyciągnąć odpowiednie talenty na właściwe stanowiska w branżach i kategoriach stanowisk, w których jest to możliwe.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by John Schnobrich on Unsplash