Irlandia nie chce już migrantów

W ramach Unii Europejskiej tworzone jest nowe prawo imigracyjne, a to nie podoba się wszystkim państwom członkowskim, chociaż swój wyraźny sprzeciw wyraziły tylko Polska i Węgry.

Nie można jednak powiedzieć, iż państwa bloku unijnego z radością podchodzą do tego rozwiązania, bo tak nie jest, co widać na przykładzie Irlandii. Omawiając kwestie migracyjne w UE, do zagadnienia odniósł się premier Leo Varadkar, który uważa, że Zielona Wyspa mogłaby zapłacić podatek solidarnościowy, aby znacznie zmniejszyć przyjmowanie migrantów. Oznacza to, że Irlandia „kupi” sobie prawo do nieprzyjmowania imigrantów, więc pozbędzie się problemu za sprawą mechanizmu solidarnościowego.

Aktualnie Republika Irlandii mówi o takim rozwiązaniu w perspektywie krótkoterminowej, ale nie można wykluczyć, że będzie to rozwiązanie stosowane przez dłuższy czas.

Leo Varadkar stwierdził, iż wyspa nie może sobie pozwolić obecnie na przyjmowanie uchodźców i migrantów z innych części UE, nawet w ramach relokacji, gdyż jej problemy mieszkaniowe są już na takim poziomie, że właściwie blokują to rozwiązanie.

W Irlandii jest już prawie 100 000 uchodźców wojennych z Ukrainy i imigrantów z innych części świata, a to ta grupa wpływa teraz na pogorszenie sytuacji zakwaterowania dla osób chcących schronić się na wyspie, choć uważa się, że nie tylko dla niej.

Komentarz premiera Varadkara pojawił się w chwili, gdy UE opublikowała dokument, a w tym ujawniono, że napływ nielegalnych imigrantów może się zwiększyć z najbliższych latach. To natomiast wykorzystali przeciwnicy przyjmowania imigrantów do Unii Europejskiej, którzy mówią, że migranci spoza UE, są dla niej wyłącznie obciążeniem i blok powinien się zastanowić, jak ograniczyć ich napływ, zamiast przyjmować każdą ilość migrujących.

Taoiseach poparł też propozycję rozszerzenia Unii Europejskiej o kolejne kraje, chociaż nie wypowiedział się konkretnie w odniesieniu do poszczególnych państw, a i nie skomentował doniesień amerykańskiej prasy o swoistym zastraszaniu Zachodu przez prezydenta Ukrainy, który sugerował, że o ile utraci zachodnie wsparcie, nie wie, jak mogą zachować się jego rodacy przebywający w Europie i innych krajach.

Premier dodał jednak, że Irlandia może oferować pomoc krajom unijnym i udzielić pomocy finansowej, by wspierać uchodźców.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Sylvia Szekely on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nadwyżka budżetowa
Wezwanie do wycofani