Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Irlandia musi zmniejszyć zużycie energii

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tego wymaga od wyspy Unia Europejska, która jest zdania, że mieszkańcy kraju wciąż są zachłanni energetycznie, więc należy to zmienić i to bardzo szybko.

Ocena Unii Europejskiej wynika z jej najnowszej dyrektywy, która ustaliła nowe limity zużycia energetycznego w całym bloku, a z tej wiemy, że do 2030 roku Irlandia zobowiązana została do redukcji zużycia energii o ponad 12%.

Informację przedstawił gabinetowi minister środowiska, transportu i energetyki Republiki Irlandii Eamon Ryan, jak i zaprezentował szczegółowo całą dyrektywę oraz część dotyczącą bezpośrednio wyspy.

Co jednak istotne, nowa dyrektywa już doczekała się ostrej i gremialnej krytyki w całej niemal Unii Europejskiej, a nazywana jest zbyt drastycznym podejściem do kwestii energetycznej, która jest jednocześnie celem wysoko wymagającym.

W Irlandii, o ile ta zastosuje się do nowych wymogów, ilość zużywanej energii ogółem, powinna zmniejszyć się do końca tej dekady dokładnie o 12,6% w porównaniu do dokumentu z 2022 roku, więc stanie się to bardziej niż uciążliwe dla całego kraju.

Minister Ryan powiedział jednak, że można to osiągnąć i zaproponował, aby poprawić na wyspie efektywność energetyczną domów i zakładów pracy, co przyniesie duże korzyści społeczeństwu i całej gospodarce. Jak mówił dalej minister odpowiedzialny za energetykę w kraju, poprawa efektywności energetycznej da oszczędności dla domów oraz przedsiębiorstw, a to przełoży się również na zwiększenie konkurencyjności w zakresie ponoszonych kosztów na zakup energii elektrycznej i innych nośników energii.

Minister Eamon Ryan powiedział też Radzie Ministrów, że niższe zużycie energii przełoży się na zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i poprawę jakości powietrza.

Szef resortu środowiska dodał, że o ile Irlandia nie wywiąże się z tego celu, więc do 2030 roku nie zmniejszy zużycia energii o prawie 13%, grozić jej to będzie wszczęciem przez Komisję Europejską postępowania administracyjnego, co wiąże się z karami finansowymi.

*

Irlandzki wojownik o czyste środowisko nie wspomniał jednak, jak wysokie będą koszty dla osób prywatnych i firm w ramach podnoszenia efektywności energetycznej.

Bogdan Feręc

Źr. Dept. of Environmental

Photo by Sixteen Miles Out on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version