Irlandia musi wycofać się z Traktatu Karty Energetycznej

Rzecznik Sinn Féin ds. działań w dziedzinie klimatu i środowiska Darren O’Rourke ponownie wystosował wezwanie Sinn Féin do irlandzkiego rządu, aby wycofał się z Traktatu Karty Energetycznej.

Przemawiając w Dáil poseł O’Rourke powiedział:

– Traktat Karty Energetycznej (ECT) jest reliktem przeszłości związanej z paliwami kopalnymi. Wszystkie próby modernizacji zawiodły i według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu stanowi to główną barierę w osiągnięciu zera netto.

– Oferując tak zwaną „ochronę inwestycji” w drodze rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem (ISDS), przedsiębiorstwa z branży paliw kopalnych mogą pozywać rządy krajowe za decyzje polityczne, które podejmują w celu zmniejszenia naszej zależności od ropy, węgla i gazu. W ramach ECT odbyło się 158 spraw związanych z arbitrażem inwestycyjnym, ale w ciągu ostatnich 10 lat nastąpiła ich eksplozja. Co istotne, wypłaty przyznawane podmiotom ubiegającym się o paliwa kopalne są zwykle nieproporcjonalnie wyższe, niż w przypadku innych źródeł paliw.

– Kontrowersyjny ISDS to przepis, który naraża zwykłych pracowników i rodziny na potencjalnie ogromne obciążenia finansowe w wyniku zapierających dech w piersiach i nieprzyzwoitych rozstrzygnięć sporów między inwestorami w paliwa kopalne a państwem. Grozi zatem zapoczątkowaniem nowej ery rozluźnienia regulacyjnego, jeśli chodzi o działania klimatyczne. Na przykład Holendrzy mieli krótkotrwały problem z energią, ponieważ byli nadmiernie uzależnieni od gazu, a ceny poszybowały w górę. W 2009 r. zaprosili do kraju elektrownie węglowe, a te zostały otwarte w 2015 r. i 2016 r. Uznali, że aby osiągnąć swoje cele klimatyczne, konieczne jest wycofanie tych elektrowni do 2030 r. W 2021 r. otrzymały one dwa roszczenia z tytułu ECT na kwotę 2,4 miliarda euro.

– Kiedy Włochy odmówiły nowej licencji na poszukiwanie ropy naftowej na morzu zgodnie z przepisami ułatwiającymi transformację energetyczną, wystawiono im rachunek w wysokości 190 milionów euro. A tutaj, w Irlandii, Lansdowne Oil and Gas plc, partner Barryroe Offshore Energy, kwestionuje decyzję irlandzkiego rządu o nieprzyznaniu licencji, która byłaby niezgodna z naszymi celami klimatycznymi.

– Jakby tego wszystkiego było mało, wspólne dochodzenie przeprowadzone przez Guardian, Transnational Institute i Powershift z siedzibą w Berlinie, upublicznione w połowie listopada 2022 r., ujawniło, że procesy EW uwikłane są w podejrzane interesy. Nieprzejrzyste postępowania w połączeniu z niewystarczającą kontrolą konfliktów interesów w przypadku kluczowego personelu, w tym arbitrów, pogarszają to, co śledczy uważają za potencjalną stronniczość na korzyść interesów związanych z paliwami kopalnymi.

– Ziemia zamiast zwalniać, zmierza w stronę katastrofalnego ocieplenia naszej planety. Według nowych badań opublikowanych w zeszłym tygodniu budżet emisji dwutlenku węgla przeznaczony na zatrzymanie nagrzewania się ziemi o 1,5 stopnia może wyczerpać się w ciągu zaledwie sześciu krótkich lat. Dlatego też nie można czekać ze spowolnieniem wycofywania się z paliw kopalnych.

– Z tego powodu Irlandia musi pójść za przykładem 9 innych krajów europejskich, które opuściły lub ogłosiły wyjście z ECT.

– Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że minister Ryan ogłosił zamiar rządu opuszczenia ECT, ale twierdzi, że stanie się to dopiero po osiągnięciu większości. Irlandia zasługuje na coś lepszego niż rząd, który postępuje właściwie tylko wtedy, gdy ktoś go do tego zmusza. Dlatego Sinn Féin wzywa rząd do przedstawienia jasnego planu wyjścia, w tym harmonogramu wycofania się. Irlandia nie zasługuje na nic innego.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Sinn Fein

Photo Sinn Fein

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wciąż można zdoby
Tablice identyfikacy