Przez cały rok słyszało się w mediach informacje o wypadkach drogowych, a i mówiło się dużo o zwiększeniu bezpieczeństwa drogowego, jednak nie podjęto wystarczających działań, by ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym zmniejszyć.
Takiego zdania jest Irlandzkie Stowarzyszenie Ofiar Wypadków Drogowych (IRVA), a wiceprezes tej organizacji powiedział, że tragiczna jest nawet końcówka tego roku.
Leo Lieghio powiedział:
– W tym okresie roku, z powodu tak wielu (zgonów), jakie miały miejsce w ostatnich dniach, moje myśli są z rodzinami. Nikt nie chce przez to przechodzić. Będę tutaj i będę z wami rozmawiać w przyszłym roku i w kolejnych latach, dopóki nie zaczniemy czegoś z tym robić, a ludzie, którzy mogą coś z tym zrobić, będą tylko tuszować pęknięcia i nie podejmą żadnych działań.
Pan Lieghio ma też sposób, jak się wydaje, na zmianę całej sytuacji, a wg niego rozwiązaniem jest zwiększenie, a konkretnie „podwojenie punktów karnych” dla kierowców. Wiceprezes IRVA uważa, że obecny system punktów karnych jest zbyt łagodny i powinien szybciej reagować na kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego.
Tym samym wg Lieghio, odbieranie praw jazdy lub odsyłanie na ponowne szkolenia, powinno odbywać się znacznie szybciej, niż stosowne jest to obecnie.
Leo Lieghio uważa jednocześnie, że i wymiar sprawiedliwości powinien wiele zmienić, bo wydaje zbyt łagodne wyroki, a chodzi przede wszystkim o te w zawieszeniu. Z takimi praktykami powinno się skończyć i powinny zapadać orzeczenia bezwzględnego wykonania kary.
Wiceprezes Lieghio powiedział również:
– Ministrowie rządu muszą zacząć wdrażać technologię, ponieważ jest ona dostępna, mamy ograniczniki prędkości, mamy urządzenia blokujące pojazd po wykryciu alkoholu, mamy wszystkie te kamery, które mogą wykrywać osoby bez pasów bezpieczeństwa, (muszą) zacząć wydawać pieniądze i robić to, co jest potrzebne, aby ratować życie.
Z podobną inicjatywą wystąpił Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA), który miały dawać możliwość uniknięcia otrzymania punktów karnych, o ile kierowca popełniający wykroczenie, zgłosiłby się na kurs doszkalająco-uświadamiający.
Ten pomysł nie przypadł jednak do gustu IRVA, a Stowarzyszenie chce wprowadzenia obowiązkowych kursów dodatkowych dla osób, które utraciły prawo do kierowania pojazdami mechanicznymi. Miałoby to zastosowanie przy utracie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej ilości punktów karnych, ale też w przypadku orzeczenia o czasowej utracie uprawnień przez organa wymiaru sprawiedliwości.
W ramach tych kursów Leo Lieghio zaproponował, aby organizowane były spotkania z członkami rodzin, które straciły bliskich w wypadkach drogowych lub zostały ciężko ranne i obecnie są inwalidami.
IRVA oferuje bezpłatne informacje i usługi wsparcia ofiarom wypadków drogowych oraz pogrążonym w żałobie rodzinom. Każda osoba dotknięta tragedią może skontaktować się z infolinią pod numerem 086 8634 194 lub odwiedzić witrynę internetową: www.irva.ie.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Usman Malik on Unsplash