„Irlandia może być światową stolicą zrównoważonej żywności”
Te słowa wypowiedział minister rolnictwa Republiki Irlandii, który powtórzy je na dzisiejszym spotkaniu Światowego Forum Żywności w Rzymie.
Wg ministra rolnictwo musi ewoluować, jak dziej się to w Irlandii, by dostarczać odpowiednią ilość żywności dla mieszkańców miast, a tych do 2050 roku 70% mieszkać będzie w aglomeracjach miejskich. Irlandia znalazła już sposoby, aby produkować żywność wysokiej jakości, dla większej ilości populacji, a co istotne, dostarcza ją w wysokiej jakości, co z kolei pozwala na eksport. Jak dodał minister Charlie McConalogue, trzeba też myśleć o klimacie, więc wypracować odpowiednie sposoby produkcji i dostarczania żywności, jednak cykle produkcyjne powinny być zrównoważone, a w tym zakresie działania powinny znacznie przyspieszyć.
Ważne jest również, aby niezrównoważona produkcja, ale równocześnie konsumpcja zmieniała się na tyle, by przestała degradować ekosystemy.
Minister Charlie McConalogue:
– To, czego nie możemy mieć, to rzecz, która utrzymuje nas przy życiu — żywność — będąca tym, co napędza nasz upadek.
Jak stwierdził minister, Irlandia przeszła długą drogę w tym zakresie, a do zmian dostosowuje się i nadal będą zmieniać metody pozyskiwania żywności rolnicy, ale i producenci na wyspie.
Minister Charlie McConalogue:
– Teraz zwiększamy nasze ambicje w tym zakresie. Irlandia jest doskonałym przykładem najlepszych praktyk dla krajów rozwijających się — ewoluując od rolnictwa na małą skalę do roli eksportera wysokiej jakości, bezpiecznej i zrównoważonej żywności. W ciągu zaledwie kilku dziesięcioleci rozwinęliśmy globalny przemysł i wysokowydajnych pracowników, którzy karmią miliony ludzi na całym świecie. Połowa ludności na świecie ma mniej niż 40 lat, a później będziemy mieć sytuację, w której prawie 70 procent światowej populacji w 2050 r. będzie mieszkać w miastach. Więc będziemy mieli mniej rolników, którzy będą musieli produkować więcej żywności dla rosnącej populacji. Chcę, abyśmy w Irlandii byli światową stolicą zrównoważonej żywności, z przemysłem, który jest światowym liderem w produkcji żywności, napędzanym przez młodych i dynamicznych ludzi. Sama przyszłość naszych ludzi zależy od tego, jak to zrobimy.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Image by Sarah Clarry from Pixabay