Irlandia ma sporą nadwyżkę budżetową

Jak podaje Eurostat, Irlandia jest krajem, który ma drugą co do wielkości nadwyżkę budżetową w II kwartale roku, a wyprzedza ją tylko Dania.

Eurostat zaznaczył, że w przypadku Irlandii, jej dochody przekroczyły wydatki, a wzrost nadwyżki ocenia się na dodatkowe 2,4% w stosunku do Produktu Krajowego Brutto. To pokazuje też, że Irlandia odstaje od innych państw unijnych, które w większości mają deficyt wpływów. W przypadku Danii nadwyżka za II kwartał tego roku wyniosła 2,8% PKB, a tuż za Zieloną Wyspą znalazła się Portugalia z nadwyżką budżetową na poziomie 2,3% PKB.

Wyjątkami na europejskiej mapie dochodów są również Łotwa i Holandia, bo to państwa, z zerowym deficytem za omawiany kwartał, a reszta państw notuje znaczne spadki dochodów w porównaniu z wydatkami.

Średni deficyt wpływów w państwach unijnych za II kwartał 2023 roku wyniósł 3,3% PKB, co miało miejsce w przypadku 20 państw UE, a liczony dla całej UE obniża się do 3,2%, więc był wyższy od tego w pierwszym kwartale o 0,1%.

Największy wpływ na deficyty wśród państw unijnych mają środki dotyczące łagodzenie skutków wysokich cen energii, ale i równoważenie wydatków, jakie miały miejsce podczas pandemii.

Aktualny poziom zadłużenia Irlandii w stosunku do PKB wynosi 43,1% i jest znacznie poniżej średniej unijnej wynoszącej w strefie euro 90%, natomiast dla całego bloku 83,1%. Najwyższy poziom zadłużenia odnotowano w Grecji 166,5%, Włoszech 142,4% i Francji 111,9%, natomiast Hiszpania, Portugalia i Belgia też miały poziom zadłużenia przekraczający 100%. Najniższy poziom zadłużenia miała Estonia, który wyniósł 18,5% PKB, a następnie Bułgaria 21,5%, Luksemburg 28,2% i Dania 30,2%.

Irlandia odnotowała również jedną z największych redukcji relacji długu do PKB w porównaniu z rokiem ubiegłym – zadłużenie spadło o ponad 7 punktów procentowych w porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. W porównaniu z I kwartałem 2023 r. dziewięć krajów odnotowało wzrost relacji zadłużenia do PKB, a 18 (w tym Irlandia) odnotowało spadek.

Rząd szacuje, że nadwyżka Irlandii wyniesie w tym roku 8,8 miliarda €, co stanowi 3% zmodyfikowanego Dochodu Narodowego Brutto, a przy zadłużeniu wynoszącym 222,7 miliarda €, co daje 76,1% DNB.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by micheile henderson on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Na co rząd nie dał
Zielona Wyspa podpis