Irlandia ma jasne stanowisko w sprawie Mercosur

Od samego początku Irlandia stoi na stanowisku, że umowa z krajami Ameryki Południowej na dostęp do unijnego rynku żywności jest dla samej Unii Europejskiej, jak i Irlandii niekorzystna, a nawet dała temu wyraz w ostatnich dniach.
We Francji odbyło się spotkanie przedstawicieli państw Unii Europejskiej, które zorganizowane zostało przez prezydenta Emmanuela Macrona, a omawiana była na nim właśnie umowa Mercosur i brak zgody państw UE na jej wdrożenie.
O ile Irlandia twierdziła do tej pory, że przyjęcie jej przez wyspę skrzywdzi tutejsze rolnictwo, tak dała temu wyraz i tym razem, więc w ogóle nie pojawiła się w Paryżu. Władze w Dublinie są zdania, że umowa z krajami zrzeszonymi w Ameryce Południowej pozwoli na zalanie unijnego rynku tamtejszymi produktami rolnymi, więc zmniejszy to dostęp do rynku Unii Europejskiej rolników z Irlandii, która jest członkiem UE.
Podobne obawy ma też kilka innych państw, a we Francji na spotkaniu w sprawie Mercosur zjawiło się zaledwie 10 przedstawicieli krajów unijnych. Pokazuje to, że kwestie proponowanej przez Brukselę umowy, a i naciski płynące z Niemiec oraz Francji, nie mają dużego wpływu na 17 państw UE.
Francja zaproponowała jednak, aby umowa Mercosur mogła wejść w życie, rozwiązania, które będą zabezpieczeniem dla rolników z Unii Europejskiej. Prezydent Macron nazwał to „hamulcem awaryjnym”, na import towarów pochodzących z grupy Mercosur.
Kraje sprzeciwiające się podpisaniu umowy proponują od jakiegoś czasu, aby znaleźć kompromis w tej sprawie i wpisać do dokumentów, jakie mogą być za jakiś czas przyjęte zabezpieczenia dla unijnego rynku rolnego. Mówi się, że produkty rolne i spożywcze z UE, powinny mieć pierwszeństwo w sprzedaży na tutejszym rynku, a i kwoty importowe z Ameryki Południowej powinny być znacznie zmniejszone.
Jak wiemy ze wcześniejszych wypowiedzi Dublina, ten nie ma najmniejszej ochoty na przyjęcie i realizację umowy Mercosur, gdyż jako mała gospodarka, która wyspecjalizowała się w produkcji wołowiny i jagnięciny, stanęłaby w bardzo trudnej sytuacji konfrontacyjnej z Ameryką Południową.
Tym samym, o ile nie uzyska pełnego bezpieczeństwa i gwarancji braku utraty rynku zbytu w Unii Europejskiej, może odmawiać podpisania umowy.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Leon Ephraïm on Unsplash