Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Irlandia jest coraz cieplejsza

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dla części osób będzie to niewiarygodne, ale z danych Met Éireann wynika, że ten rok był najcieplejszym w historii kraju.

W całym okresie od chwili uruchomienia programu zbierania danych pogodowych, co miało miejsce 124 lata temu, średnia temperatura na wyspie podniosła się o ponad 11 stopni, a 2023 rok był najcieplejszym w ujęciu ponad stulecia. Potwierdzenie tej informacji będziemy mieli już niebawem, bo publikację pełnego raportu Met Éireann zaplanowano na 4 stycznia 2024 roku, ale już teraz wiemy, iż wynik można uważać za prawidłowy.

Obecnie szczątkowy raport Met Éireann to zestawienie danych z 25 stacji meteorologicznych w kraju, natomiast aż 24 z nich odnotowało najwyższe wyniki temperatur w historii i była to m.in. stacja na wyspie Sherkin w hrabstwie Cork. Ta stacja swoje rekordowe wskazanie miała jednak w 2007 roku, kiedy odnotowała temperaturę ówcześnie najwyższą w kraju.

Najcieplejszym miesiącem 2023 roku był czerwiec, a luty tego roku jednym spośród pięciu najłagodniejszych dla tych właśnie miesięcy. Luty tego roku był też jednym z sześciu najsuchszych miesięcy. Lipiec, więc pełnia irlandzkiego lata okazała się najbardziej wilgotnym miesiącem 2023 roku, a tak samo mokrym był też marzec i wówczas pobity został rekord opadów, a ten należał do marca roku 1941, gdy suma opadów przekroczyła dwumiesięczną normę.

Najwyższą temperaturę w tym roku zanotowano 8 września w hrabstwie Kildare i był to trzeci najcieplejszy wrzesień w historii kraju. Maksymalną wartością dla września 2023 roku była 29,1 stopnia Celsjusza.

Ciekawostką jest też lotnisko w Cork, które dotknęła w październiku tego roku burza Babet, a opady przekroczyły wówczas 222% średnich opadów miesięcznych z lat 1921-2020.

Dane z tego roku mówią jednocześnie, że cztery z dwunastu miesięcy mijającego 2023 roku przekroczyły średnie temperatury „dla pięciu najcieplejszych miesięcy w historii”. Średnia w tym zakresie to dwa najcieplejsze miesiące w roku na przestrzeni ostatnich 23 lat.

Omawiając wstępne wyniki raportu, szef służb klimatycznych Met Éireann Keith Lambkin powiedział:

Irlandia ma za sobą niezwykły rok, w którym opady deszczu i ocieplenie osiągnęły czasami niespotykany dotąd poziom. Te rekordowe skrajności mają konsekwencje dla większości społeczeństwa. Przeszłe zdarzenia pogodowe nie są już wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wydarzeń pogodowych, ale wiedza o tym pozwala nam lepiej planować i dostosowywać się do zmieniającego się klimatu. 

Bogdan Feręc

Źr. Met Eireann

Graf. Met Eireann

Fot. Photo by NOAA on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version