Irlandia jednoznacznie krytykuje Izrael

Sprawa ma swój początek w chwili ataku Hamasu na Izrael, kiedy Irlandia potępiła takie zachowanie, ale jednocześnie od początku ostro reaguje na odwet ze strony izraelskiej.

Pierwszym wyrazicielem sprzeciwu wobec środków odwetowych podejmowanych przez Izrael stał się prezydent Republiki Irlandii Michael Daniel Higgins, który doczekał się krytyki ze strony izraelskich władz i ambasador Izraela w Irlandii Dany Erlich, a następnie izraelskiego ambasadora przy ONZ, kiedy na tym forum wyraził opinię większości Irlandczyków.

Później takie same słowa krytyki pojawiły się pod adresem premiera Leo Varadkara, który mówił o uwolnieniu dziewczynki z podwójnym obywatelstwem, również irlandzkim, a teraz sprawa może mieć ponownie swoje konsekwencje, gdyż porównał wojnę w Strefie Gazy do tej w Wietnamie.

Premier Leo Varadkar uważa, że już sama liczba ofiar śmiertelnych „jest naprawdę szokująca”, a jest o skali tej w Wietnamie. Podobnie wygląda przemoc wobec mieszkańców Strefy, mówił dalej Varadkar i nie można porównywać tego z żadnym innym wystąpieniem przeciwko ludności cywilnej.

W Dáil szef gabinetu powiedział:

– Obecna liczba ofiar śmiertelnych jest naprawdę szokująca, szacuje się ją na około 18 000 osób i 1,9 miliona wysiedleńców. Trudno powiedzieć, kiedy ostatni raz widzieliśmy tak ogromne cierpienia.

– Być może była to wojna w Iraku. Być może była to wojna w Syrii. Niektórzy sugerują, że od czasów wojny w Wietnamie nie widzieliśmy takiej przemocy wobec ludności cywilnej. Konieczne jest natychmiastowe i trwałe humanitarne zawieszenie broni oraz położenie kresu bezlitosnym bombardowaniom i zabijaniu niewinnych cywilów.

Wystąpienie Leo Varadkara zostało dobrze przyjęte przez niższą izbę irlandzkiego parlamentu, jednak pojawiły się głosy, iż Irlandia powinna z większą stanowczością działać w ONZ, gdzie ma bardzo wysoką pozycję i może poprzez swoje wpływy oddziaływać na innych członków tego ciała.

Niektórzy posłowie ponownie wyrazili opinię, iż izraelska ambasador w Irlandii, powinna doczekać się statusu „persona non grata”. Oznacza to, iż jest osobą niepożądaną na wyspie i powinna być z niej wydalona.

Rząd nie jest jednak tego zdania, gdyż chciałby uniknąć ograniczenia kontaktów dyplomatycznych z Państwem Izrael, a i nie chce wywoływać skandalu dyplomatycznego.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. Kadr z nagrania Oireachtas TV

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niektóre deportacje
Statystyczny dorosł