Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie!
Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jednak, jak wykazują statystyki, zabieg ten nie jest wykonywany powszechnie.
Aby poznać zwyczaje higieniczne pacjentów, firma Spotlight Oral Care z siedzibą w irlandzkim mieście Galway przeprowadziła badanie ankietowe w udziałem 1700 pacjentów. Zgodnie z pozyskanymi odpowiedziami, 58% ankietowanych w ogóle nie używa nici dentystycznej, a niespełna połowa – 47% – nitkuje zęby nie częściej niż raz na tydzień.
Ponadto zdecydowana większość badanych – 73% – stwierdziła, że nici dentystyczne są trudne w użyciu, co może do pewnego stopnia tłumaczyć niezbyt dużą popularność tego środka do higieny jamy ustnej. Co więcej, 92% spośród tych, którzy nie nitkują zębów, deklaruje, że używałoby nici dentystycznej, gdyby zabieg ten był prostszy do wykonania.
– Jeżeli chodzi o nitkowanie, nie ma żadnej „właściwej metody”. Często mamy do czynienia z pacjentami, którzy zniechęcają się do używania nici dentystycznej po tym, jak zobaczyli na niej krew. Należy jednak pamiętać, że jest to normalne, a im częściej nitkujemy zęby, tym większą nabywamy wprawę, mniejsza też jest szansa na krwawienie dziąseł – powiedziała dr Vanessa Creaven z firmy Spotlight Oral Care.
Z dostępnych danych wynika, że około połowa wypełnień wykonywanych w stomatologii dotyczy ubytków w przestrzeniach międzyzębowych, do których szczoteczka często nie dociera – zwłaszcza przy niewłaściwej technice mycia zębów lub zaniedbaniach w tym zakresie. Nitkowanie zębów zalecane jest przed szczotkowaniem zębów – pozwala ono usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się między zębami.
Warto przy okazji wspomnieć, że w usuwaniu płytki nazębnej znacznie skuteczniejsze od nici dentystycznej są irygatory wodne, szczególnie polecane w przypadku oczyszczania przestrzeni wokół mostów, aparatów ortodontycznych, implantów oraz koron.
Źródło: www.dentonet.pl
Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.