Irlandia chce stać się wiodącym krajem we wdrażaniu sztucznej inteligencji

Unijna ustawa o sztucznej inteligencji (AI) została zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie i wejdzie w życie w nadchodzących miesiącach.

Ustawa, będąca w istocie rozporządzeniem, ma na celu zapewnienie ochrony podstawowych praw, zdrowia i bezpieczeństwa jednostki, przy jednoczesnym promowaniu odpowiedzialnych innowacji. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie, aby systemy sztucznej inteligencji były projektowane, opracowywane i wdrażane w sposób etyczny i godny zaufania.

Unijny akt prawny o sztucznej inteligencji (AI), który został zatwierdzony przez wszystkie państwa członkowskie i wejdzie w życie w nadchodzących miesiącach, a obowiązki wynikające z ustawy będą wprowadzane stopniowo w ciągu 36 miesięcy, z czego najważniejsze w ciągu najdalej 24 miesięcy.

Zgodnie z ustawą o sztucznej inteligencji niedopuszczalne będzie ryzyko wprowadzenia technologii rozpoznawania emocji w miejscu pracy. Obszary wysokiego ryzyka, takie jak zdrowie, rekrutacja i egzekwowanie prawa, będą podlegać obowiązkowym wymogom uzyskania zgody. Systemy średniego ryzyka będą podlegać wymogom przejrzystości, a systemy sztucznej inteligencji niskiego ryzyka zostaną dozwolone bez ograniczeń. 

Minister przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia Simon Coveney powiedział:

Ustawa o sztucznej inteligencji to niezwykle ważny akt prawny, w którym UE odgrywa wiodącą rolę w zakresie regulacji tej potężnej i rozwijającej się technologii. Pomoże zwiększyć zaufanie wśród użytkowników poprzez obowiązki w zakresie zgodności, przejrzystości i odpowiedzialności, zapewniając jednocześnie odpowiedzialny rozwój sztucznej inteligencji, co zachęci przedsiębiorstwa do inwestowania i wprowadzania innowacji w tej nowej technologii. 

Minister stanu ds. promocji handlu, cyfryzacji i regulacji spółek Dara Calleary dodał:

– Ustawa o sztucznej inteligencji jest pierwszą tego rodzaju ustawą i zapewni, że systemy sztucznej inteligencji będą wykorzystywane w sposób godny zaufania i etyczny w celu ochrony praw jednostki, przy jednoczesnym zapewnieniu, że możliwości, jakie niesie ze sobą ta technologia, w obszarach takich jak zdrowie, środowisko, edukacji, zostaną zmaksymalizowane dzięki odpowiedzialnym i godnym zaufania innowacjom. 

– Co najważniejsze, rozporządzenie to wspiera ambicje Irlandii, aby stać się wiodącym krajem w zakresie wykorzystywania sztucznej inteligencji z korzyścią dla naszych obywateli poprzez skupione na człowieku i etyczne podejście do przyjmowania i stosowania sztucznej inteligencji. Prace nad wdrożeniem tego ważnego rozporządzenia rozpoczną się natychmiast. 

Ustawa, aby weszła w życie, nadal wymaga zgody Parlamentu Europejskiego, jako współprawodawcy, co ma nastąpić w nadchodzących tygodniach. Zanim będzie ona miało bezpośredni skutek, musi zostać następnie formalnie przyjęta przez ministrów poszczególnych państw bloku.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Department of Enterprise, Trade and Employment

Image by Oleg Jeremin from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie będzie budek te
Pierwszy taki samoch