Irlandia będzie miała nową ustawę o gotówce
Departament Finansów pracuje od kilku miesięcy nad ustawą, która wyraźnie określi obowiązek przyjmowania gotówki, a dotyczyć będzie zarówno instytucji, jak i wszystkich innych podmiotów przyjmujących zapłatę.
Ustawa nazywana obecnie „prawem kasowym”, przedstawiona zostanie rządowi do oceny w przyszłym roku, a po wydaniu zgody, trafi do rąk posłów i senatorów. Jak powiedział minister finansów Michael McGrath, po przyjęciu ustawy, firmy i instytucje nie będą miały prawa do odmowy przyjęcia zapłaty w postaci gotówkowej.
Nowe prawo zobowiąże również podmioty bankowe, ale też operatorów bankomatów, aby utrzymywały w kraju odpowiednią ilość maszyn wypłacających gotówkę oraz zapewnili ich odpowiednią ilość w zależności od zaludnienia obszaru. Operatorzy bankomatów zobowiązani zostaną również ustawą, aby zapewnili maszynom wypłacającym pieniądze odpowiednią konserwację i utrzymywali je w ciągłej sprawności, ale też bankomaty mają być odpowiednio zaopatrzone w pieniądze, by nie dochodziło do przerw w wypłatach.
Minister McGrath powiedział również, że poprzez tę ustawę, on, rząd i państwo chce mieć pewność, iż mieszkańcy Irlandii zachowają możliwość używania przy płatnościach gotówki.
Minister finansów Michael McGrath:
– Nie sądzę, abyśmy mogli wprowadzić znaczące wydzielenia dla przedsiębiorstw ze względu na lokalizację geograficzną, ponieważ mogłyby to być dokładnie te lokalizacje, w których ludzie są najbardziej narażeni na wykluczenie finansowe. Gotówka nadal będzie odgrywać znaczącą rolę w przyszłości i uważam, że nadszedł czas, aby wprowadzić w tym zakresie przepisy. Gotówka pozostanie na stałe i tak musi zostać, ponieważ stanowi ważną część codziennego życia wielu ludzi w całym kraju i ważne jest, abyśmy nie wymuszali na ludziach zmian.
Nadzór nad prawidłowością działania bankomatów oraz instytucji i firm obracających gotówką prowadzić będzie Irlandzki Bank Centralny, chociaż już 2/3 bankomatów w kraju należy do firm prywatnych, takich jak Eurocash i Euronet.
Irlandzka ustawa pójdzie też nieco dalej w zakresie działania, gdyż nie będzie precyzować, kto musi przyjmować gotówkę, a kto może z tego zrezygnować, co zapisano w prawodawstwie unijnym, które także jest przygotowywane. Unia Europejska wymienia zaś podmioty handlu detalicznego, czyli supermarkety, apteki i kioski, jako te, które zobowiązane są do przyjmowania gotówki, ale właściwie na tym się kończy ta krótka lista.
W podobnym kierunku idzie Europejski Bank Centralny, który przygotował już nowelizację przepisów, które mówią, iż należy wprowadzić na obszarze jurysdykcji EBC całkowity zakaz obrotu bezgotówkowego. Tym samym, jak w przepisach z Irlandii, żadna instytucja, więc szpital, urząd i organizacja, sklep, a nawet kierowca autobusu, nie będą mieli prawa do odmowy przyjmowania gotówki. Tak samo dziać się ma w przypadku obrotu handlowego i to na wszystkich poziomach.
Z takiego obrotu sprawy nie są zadowoleni irlandzcy restauratorzy, którzy już w początkach tego roku krytykowali wprowadzenie obowiązku przyjmowania gotówki, a ich głos sprzeciwu wyrażony został w ramach przeglądu bankowości detalicznej.
Przed przedłożeniem gabinetowi nowej ustawy Departament Finansów zapyta o zdanie sprzedawców detalicznych i przedsiębiorców, a będą oni mogli wyrazić swój pogląd w tej kwestii, by włączyć ich zdanie do dokumentów, jakie przedstawione zostaną rządowi. Sugeruje się również, że na podstawie tych konsultacji Departament Finansów może zmienić nieco brzmienie niektórych artykułów, ale wyłącznie w przypadku, gdy zaistnieją odpowiednie okoliczności.
Konsultacje rozpoczęły się wczoraj i potrwają do 14 lutego przyszłego roku.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Ibrahim Boran on Unsplash